1398/02/29 بدون نظر تجهیزات شیمیایی, راکتور

راکتور شیمیایی (chemical reactor) دستگاهی است که در آن واکنشهای شیمیایی  از قبیل تبدیل، ترکیب و یا تجزیه به منظور تولید ماده مورد نظر صورت می گیرد . واکنش های سوختن برای تولید انرژی جزو راکتورها محسوب نمی شود.

در یک واحد صنایع شیمیایی بر روی مواد خام تغییرات فیزیکی و شیمیایی  انجام می شود . به این ترتیب که ابتدا با انجام تغییراتی مانند جداسازی و مخلوط کردن (عملیات فیزیکی ) ماده آماده ورود به راکتور برای انجام تغییرات شیمیایی می گردد . در هنگام واکنشهای شیمیایی به دلیل بعضی از واکنشهای ناخواسته مقداری از مواد خام همراه بامحصول از راکتور خارج می شوند . بنابراین لازم است که دوباره تغییرات فیزیکی شامل : جداسازی و خالص سازی بر روی محصول انجام شود تا محصول مورد نظر آماده ورود به بازار گردد . قابل ذکر است که مهمترین و حساس ترین بخش در صنایع شیمیایی همین عملیات شیمیایی است که در راکتورها صورت می گیرد .

ماهیت یک ماده شیمیایی بستگی به نوع، تعداد و آرایش اتم های تشکیل دهنده آن ماده دارد و در صورت وقوع واکنش شیمیایی مواد به مواد جدیدی تبدیل میشنود. غالبا برای شروع واکنش شیمیایی نیاز به گرمای اولیه میباشد. برای انجام واکنش شیمیایی ابتدا مواد اولیه با هم در تماس قرار میگیرند. سپس با شکسته شدن پیوند های موجود بین این مواد و تشکیل پیوند های جدید،محصولات تولید میشوند.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *