1398/01/26 بدون نظر تصفیه خانه, سختی گیر

سختی گیر رزینی

سختی گیر رزینی : استفاده از سختی گیر رزینی روشی است که به طور متداول برای حذف سختی آب استفاده می‌شود، سختی گیر رزینی که به طور رایج به صورت استوانه ای ساخته می‌شود.

رزین های مورد استفاده ذر سختی گیر رزینی از نوع تعویض یونی هستند که با جایگزینی یون های محلول به جای یون های نامطلوب ، باعث کاهش سختی آب تا 300ppm می‌شود. دستگاههای سختی گیر رزینی مورد استفاده در تصفیه آب هستند به طوری كه در داخل سختی گیر، ذرات رزین قرار می گیرد و داخل سطوح آن با رنگ اپوكسی پوشش داده می شود تا از خوردگی آن جلوگیری و باعث افزایش عمر دستگاه گردد.

سختی آب چیست؟

سختی آب به طور کلی به مجموع املاح و به طور خاص “کلسیم” و “منیزیم” آن با واحد میلی گرم در لیتر آب اطلاق می‌شود که اصطلاحا ppm و یا پی پی ام نام دارد. این سختی باغلظت های مختلف پیامدهای مختلفی دارد. از جمله آن میتوان بیماری‌های کلیوی مربوط به آب را نام برد. از دیگر اثرات مخرب آب سخت ایجاد رسوب در تجهیزات موتورخانه و لوله‌ها و شیرآلات است که باعث پایین آمدن راندمان تجهیزات و همچنین بدون استفاده شدن آنها می‌شود.

سختی گیر چیست؟

انتخاب سختی گیر بر حسب میزان سختی آب، املاح موجود در آب و میزان دبی آب ورودی مطرح می‌شود.

باید توجه داشت که انتخاب سختی گیر با توجه به کاتالوگ شرکت سازنده و میزان دبی مورد نظر به دست خواهد آمد.

باید خاطر نشان شد که استاندارد سازنده‌های مختلف برای کارهای متفاوت مختلف است و نمی‌توان مبنای یکتایی برای انتخاب سختی گیر رزینی داشت.

ولی در مورد نوع مورد نیزا با استفاده از نرم افزارهای موجود در بازار باید میزان آبی که قرار است که صاف شود مشخص شود که این به صورت grain/day محاسبه می‌شود.

این نوع سختی گیر بر اساس استاندارد ASHREA انتخاب میشود.

بهتر است در مکانهایی که به سختی گیر بزرگتری نیاز است، از یک یا چند سختی گیر که باهم دیگر موازی شده اند استفاده کرد.

چرا که این عمل هم میزان تعمیرات و نگهداری را به حداقل میرساند، هم اینکه میتواند در مواقع تعمیرات ونگهداری، از سختی گیر های دیگر استفاده کرد. شکل زیر سه سختی گیر را نشان میدهد که با یکدیگر موازی شده اند.

خدمات پس از فروش : نصب مدار لوله کشی ، نصب شیر چند راهه، تنظیم و پر نمودن اولیه سختی گیر توسط نمک و رزین و ساخت تانکر نمک در صورت تمایل خریدار

 کار سختی گیر در موتورخانه

[message_box title=”اهمیت سختی گیر در موتورخانه” color=”yellow” show_close=”Yes/No”]اگرچه در بسیاری از موتورخانه های کوچک و خانگی سختی گیر استفاده نمی‌شود، اما سختی گیری آب برای کلیه سیستم های گرمایی و سرمایی اعم از کوچک و بزرگ بسیار مهم و حیاتی است. در سیستم های بسته آب گرم ظرفیت سختی گیر ها بسیار کمتر از سیستم های بخار یا سیستم های سرمایی مجهز به برج خنک کن است. زیر سیستم یک بار پر شده و در همان ابتدا املاح کلسیمی و منیزمی به وسیله سختی گیر از آن جدا می شود.[/message_box]

در حالت عادی نشست اندک از طریق شفت پمپ ها و یا تبخیر سطحی در منابع انبساط باز تنها عواملی هستند که سیستم را نیازمند آب جبرانی سختی گیری شده می کنند. اما در موتورخانه های مجهز به دیگ بخار و برج خنک کننده که در آنها مصرف آب به دلیل تبخیر و زیر آب کشی بالاست و سیستم به طور مستمر آب را ازدست میدهد، عملیات سختی گیری نقش بسیار پر اهمیتی دارد.

[highlighter lang=”js” linenums=”true” ]چنانچه سختی آب زیاد باشد، برای جلوگیری از رسوب گذاری داخل لوله های آب مصرفی و ممانعت از گرفتگی سردوش ها و شیر ها نیز باید عملیات سختی گیری انجام شود.[/highlighter]

برای مصارف خانگی ظرفیت سختی گیری از طریق رابطه زیر محاسبه می شود!!!

 

[dropcap type=”circle” color=”#yellow” background=”#red”]Grain/day=GPG×75Gal×NP[/dropcap]

 طرز کار سختی گیر رزینی

 

[list type=”check”]

  • NP تعداد نفرات ساکن در محل هستند.
  • 75 گالن مصرف به ازای هر نفر بر حسب گالن آمریکایی است.
  • GPG مقدار سختی آب بر حسب گرین در گالن که بر اساس نمونه گیری از آب مصرفی تعیین می شود.

[/list]

چنانچه مقدار سختی آب بر حسب ppm بیان شده باشد، باید تبدیل گرین در گالن انجام شود. هر گرین در هر گالن برابر با 17.1 قسمت در میلیون ppm یا میلی گرم در لیتر است.

  • GDAY کل سختی آب که باید روزانه از آب گرفته شود بر حسب گرین است.

در سختی گیرها، یک فوت مکعب رزین می تواند 30000 گرین سختی را جذب و سپس دوباره به وسیله آب نمک احیاء شود.

محاسبه سختی گیر

برهمین اساس از رابطه زیر برای تعیین ظرفیت سختی گیرها بر مبنای مقدار رزین استفاده می شود:      C=MW*T*H/R

  • C = ظرفیت سختی گیر برحسب فوت مکعب رزین
  • MW = دبی آب جبرانی برحسب گالن در ساعت که باید سختی گیری شود.
  • T = زمان بین چرخه احیاء برحسب ساعت
  • H = سختی آب برحسب گرین
  • R = ظرفیت جذب سختی به ازای یک فوت مکعب رزین که به طور معمول به ازای هر فوت مکعب ، 30000 گرین در نظر گرفته می شود.

در موتورخانه های بزرگ مجهز به دیگ بخار و برج خنک کننده که هر دو به طور مداوم مصرف کننده آب نرم هستند، باید دبی آب مورد نیاز هر یک از این تجهیزات تعیین شود و هم چنین باید مقدار سختی آب ورودی به سختی گیر نیز مشخص باشد تا بتوان ظرفیت سختی گیر را تعیین نمود.

فارغ از مصرف آب و مقدار سختی آن باید تناوب احیای سختی گیر نیز تعیین شود. به طور معمول تناوب شستشو و احیای سختی گیر را بین 5 تا 7 روز در نظر می گیرند.

البته به هنگام پر کردن اولیه سیستم این زمان کوتاه تر است و حتی ممکن است به یک روز یا دو روز برسد.

نحوه رفع سختی آب

آب سخت آبی است که حاوی نمک های معدنی از قبیل ترکیبات کربنات های هیدروژنی،کلسیم، منیزیم و …است. سختی اب بر دو نوع است دایمی و موقت. تغییرات ستی اب بر حسب انکه اب در موقع نفوذ در زمین از قشر های اهکی و منیزیمی و گچی گذشته و یا نگذشته باشد، کم یا زیاد می شود. ابهای نواحی اهکی، سختی زیادتری تا ابهای نواحی گرانیتی و یا شنی دارند.

سختی اب در عرض سال هم ممکن است تغییر نماید. معمولا سختی ابها در فصل باران کم و در فصل خشکی زیاد می شود مضرات آب سخت اب سخت برای مصرف در کارخانجات مناسب نیست. از مضرات ان ایجاد قشر اهکی بر روی جداره دیگ و خوردگی ان می شود. سختی اب، عامل تشکیل رسوب در دیگهای بخار، مبدل های حرارتی، برج های خنک کننده و سیستم های سرد کننده می باشد. اگر اب سخت برای شستشو به کار رود، صابون هدر می رود. در صنایع نساجی و رنگرزیکیفیت ریگ افت می کند. انحلال سود سوز اور در اب، منیزیم را به صورت هیدروکسید منیزیم رسوب می دهد.

جهت رفع سختی اب، تعداد زیادی مواد شیمیایی موجود است، که دارای کربنات سدیم هستند. این مواد را قبل از ورود اب به دیگ ها اضافه می کنند. که باعث گرفتن سختی اب می شود. و یا در دیگ بر اثر افزودن این مواد اهک و گچ را رسوب می دهند و دیگر این رسوب محکم به جدار دیگ نمی چسبد که می توان ان را به اسانی پاک نمود.

درجه سختی آب

درجه سختی اب را از روی مقدار کلسیم و منیزیم موجود در ان تعیین می کنند.

طرز کار سختی گیر رزینی

سختی گیر برای جدا کردن دو عنصر کلسیم و منیزیم به کار می رود. اگر این دو عنصر از اب جدا نشوند، همان اتقافی در دیگ بخار می افتد که در کتری رخ می دهد. در واقع رسوبات سطح بین لوله های اتش خوار با اب را کاهش می شدهد و انرژی بیشتری برای تولید میزان معینی فشار مصرف میشود . همچنین پاکسازی این لوله ها علاوه بر هزینه بر بودن خط تولید را نیز متوقف می کند.

این بخش از دو مخزن تشکیل می شود، مخزن اول شامل بافت رزین سه بعدی بوده که با منیزیم ترکیب شدهRMG بوجود می اورد در نتیجه سختی اب از بین می رود ولی نمی توان ان را به فاضلاب هدایت کرد، چون رزین از دست خواهد رفت. سپس مخزن دوم به عنوان مخزن احیا استفاده می شود. در این مخزن اب نمک وجود دارد و واکنشهایی به صورت زیر انجام می شود. (واکنش زیر، با ترکیب رزین و منیزیم انجام می گیرد.)

واکنش اول : RMG + SO4 < —MGSO4 + R

واکنش دوم :RNa + MGCl2 < —NaCl + RMG + SO4

اکنون اب وارد مخزن نمک شده و RNA مجددا با سولفات منیزیم ترکیب شده و تولید RMG می نماید که با انجام چرخه ای این واکنش ها، رزین مجددا احیا شده و از چرخه احیا خارج می شود.

 

برای خرید و جستجوی قیمت می توانید به منوی فروشگاه در اینجا کلیک کنید.

 

 

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *