1398/02/02 بدون نظر تهویه مطبوع و سرمایش

هواساز چیست؟

هواساز دستگاهی است که گردش هوا را در تهویه مطبوع کنترل می کند. هواساز معمولا جعبه فلزی بزرگی است شامل دمنده، کویل های گرم و سرد، محفظه فیلتر، صداگیر و دمپر می باشد. هواساز ها عموما به مجرای کانالی سیستم های تهویه مطبوع، یعنی جایی که هوای برگشتی ساختمان باید به آنجا رود متصل می گردد. گاهی نیز هواساز هوای تازه و هوای برگشتی را از فضای داخل دریافت می کنند.

هواسازهای کوچک دارای فیلتر هوا، کویل و دمنده می باشند و تحت عنوان ترمینال یونیت معرفی می شوند. این ترمینال یونیت های ساده را کویل دمنده یا فن کویل می گویند. هواساز های بدون برگشت هوا کاملا با استفاده از هوای تازه در شرایط استفاده 100 درصد هوا را از بیرون می گیرند و هیچ هوای برگشتی به آن ها وارد نمی شود. هواساز های طراحی شده برای بیرون ساختمان در روی پشت بام نصب می شود و به یونیت های پشت بامی معروفند.

اجزای یک هواساز

  1. فیلتر های هوا

فیلتر های هوا همیشه در حال گرفتن گرد و غبار و خاک برای ارائه هوایی تمیز در ساختمان ها کار می کنند. فیلتر ها در هواساز، فیلتر هواساز ابتدای دستگاه نصب می شوند تا هر گونه آلودگی را در پایین دست جریان به خود جذب کند. فیلترها بسته به میزان تصفیه هوا در امتداد هم تعبیه می شوند تا به ترتیب از ذرات درشت به ریز هوا را تصفیه کنند. فیلتر های پانلی از لحاظ جایگزینی و نگه داریآ ارزان تر از فیلتر های کیسه ای هستند.

  1. کویل های سرد و گرم

هواساز ها برای تهیه هوا و رطوبت مناسب نیاز به تولید گرما و سرما دارند. این شرایط با استفاده از مبدل های هواساز، فیلتر هوا ساز، کویل سرد و گرم حرارتی داخل هواساز ها تامین می شوند. هوا را با عبور از روی این کویل ها گرم یا سرد می کنند، مبدل ها از آب داغ یا بخار در گرمایش و آب سرد در سرمایش استفاده می کنند. جنس کویل ها از مس یا فین آلومینیومی برای انتقال حرارت بهتر می باشند.

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *