1398/02/02 بدون نظر دسته‌بندی نشده

زنت تهویه مطبوع

زنت دستگاهی است که مانند یک کولر آبی ساخته شده است. در واقع زنت یک دستگاه دوفصلی است که در تابستان دقیقا مانند کولر آبی عمل می کند. یعنی با عبور آب از روی پوشال ها و تبخیر آب هوا خنک و مرطوب تولید شده و محیط دمیده می شود.

کارکرد زنت در زمستان با استفاده از کویل های گرم است. در زمستان زنت با استفاده از عبور سیال گرم از داخل کویل ها، هوای عبور را گرم کرده و به داخل فضای مورد نیاز می دمد.

آب گرم مورد نیاز برای زنت از آب گرم موتورخانه یا یک آبگرمن یا پکیج آب گرمتامین می شود. پس درواقع زنت از تجهیزات انتقال حرارت است که همزمان کار انتقال حرارت از آب گرم به هوا و همچنین انتقال سیال هوا را به عهده دارد.

تجهیزات مورد استفاده در زنت

ساختار کلی زنت شبیه یک کولر آبی است و عینا مانند آن ساخته می شود با این تفاوت که با جایگذاری یک کویل آب گرم می تواند وظیفه انتقال گرما را نیز انجام دهد. تجهیزات استفاده شده در زنت عبارتند از:

  1. کویل گرمایشی
  2. پوشال و تجهیزات تبخیری
  3. الکتروموتور
  4. روتور
  5. پره ها
  6. بدنه
  7. دریچه

معمولا زنت در مواقعی استفاده می شود که قرار نیست از رادیاتور استفاده شود.

اجزای مهم ایرواشر بر حسب اینکه به صورت مستقل یا در تعامل با بقیه سیستم های تهویه مطبوع مورد استفاده قرار بگیرد شامل: فن، فیلتر تصفیه هوا، نازل ها، دیفیوزر، کویل آب گرم و تیغه ها قطره گیر می باشد.

نحوه عملکرد زنت

هوای آلوده توسط فن که در انتهای دستگاه قرار دارد به داخل دستگاه مکیده می شود. و پس از عبور از فیلتر های غبارگیر هوای نسبتا تمیز وارد محفظه آبفشان شده این هوا توسط دیفیوزر در قسمت آبفشان به طور یکنواخت پخش شده و ذرات گرد و غبار و آلودگی های موجود درهوا پس از برخورد با قطرات پودری آب که از نازل ها پاشیده می شوند از هوا زدوده شده و هوای تمیز به بیرون از دستگاه منتقل می گردد در ضمن عمل غبارگیری تبادل حرارتی هوا با قطرات اب با کمک فن باعث خنک شدن هوای انتقالی به بیرون نیز می گردد.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *