1398/02/05 بدون نظر دسته‌بندی نشده

فیلتر شنی

66314461 4فیلتر شنی کلیک صنعت، فروش فیلتر شنی ها گالوانیزه، اپوکسی و FRP (اف ار پی)، فیلتر شنی استخر، فیلتر شنی کشاورزی، لیست قیمت فیلتر شنی، استاندارد و ابعاد فیلتر شنی، فیلتر شنی چیست، طراحی فیلتر شنی، ساخت انواع فیلتر شنی استاندارد

فیلتر شنی چیست؟

فیلتر شنی یا Sand Filter  اولین مرحله در تصفیه آب صنعتی در جهت از بین بردن ذرات معلق جامد موجود در آب تا سایز 40 میکرون است. رایچ ترین نوع فیلتر شنی موجود در بازار از نوع تحت فشار است. مناسب ترین و مهندسی ترین نوع فیلتراسیون نیز از این روش است چرا که به علت اعمال فشار خارجی باعث تصفیه ای ایده آل می‌شود.  ورود آب استخر از بالای فیلتر و عبور آن از شن و ماسه های ریخته شده در درون آن باعث میشود از هرگونه آشغال و مواد از این دست عاری شود. در مرحله بعد و پس از عاری سازی آب از مواد زائد، در نازل خروجی شن و ماسه خارج نمیشوند و این در حالیست که آب عاری شده از ذرات معلق از آن خارج می‌شود. شکل زیر، شماتیک یک فیلتر شنی را برای کارهای تصفیه نشان می‌دهد. دقت شود که قسمت پایین فیلتر از شن های درشت تری استفاده شده است.

طراحی و کارکرد مخزن فیلتر شنی
فیلتر شنی

 

نازل فیلتر شنی

در قسمت پایینی فیلتر شنی، نازلهایی وجود دارد. نازل های فیلتر شنی باعث میشود که اولا از ریزش سیلیس موجود در فیلتر شنی جلوگیری شود، و دوما باعث عبور آب تصفیه شده از سیستم فیلترینگ میشود. در نظر داشته باشید که هرچه میزان تعداد فیلتر شنی بیشتر باشد، دبی عبوری بیشترخواهد شد.

فیلتر شنی استخر

چرا باید از فیلتر شنی برای تصفیه آب استفاده کرد؟

برای روشن شدن این مساله شاید کافی باشد قبل از هر توضیح دیگری یک پارچه توری شکل ترجیحا با صافی در حد صدم را بر سر راه آب مصرفی خود ( آشامیدنی و غیر آشامیدنی ) قرار دهید. اجازه دهید مدتی از عبور آب از منافذ بگذرد. حتما پس از گذشت چند ساعت ذرات شن ریز که البته با چشم قابل رویت هستند را مشاهده خواهید نمود. آب ها عموما آب های غیر آشامیدنی ( و جدیدا آب های آشامیدنی ) بر اثر قرار گرفتن در مسیر جریان و یا استاندارد نبودن سیستم تصفیه در تصفیه خانه ها از ذرات شن و ریگ های ریز که در مرحله ته نشینی تصفیه و به سایر مراحل جداسازی ارجاع داده می‌شوند ، همواره عاری از این طیف ذرات نیستند. آب مصرفی و بهداشتی و نیاز مصرف کنندگان مبنی بر تصفیه کامل این آب ها مخصوصا در صنایع بهداشتی و غذایی و همچنین آبی که برای پر کردن آب استخر و مصارف تفریحی استفاده میشود باید جداشده از این ذرات باشد. استفاده از فیلتر های شنی یا Sand filter ها جهت از بین بردن ذرات معلق جامد آب تا سایز 40 میکرون این امکان را به مصرف کنندگان این صنایع می‌دهد تا با اطمینان خاطر آب را در مراحل بعد مورد بهره برداری و استفاده خود و دیگران قرار دهند.

در برخی موارد برای اینکه از فیلتر بیشترین استفاده شود، و هزینه های تعمیر و نگهداری در بخش بهره برداری پایینتر بیاید، از یک سیستم موازی برای فیلتر شنی استفاده میشود. این عمل نه تنها برای تعمیر و نگهداری مناسب است، بلکه در مواقعی که یک فیلتر نیاز به تعویض داشته باشد، یا برای تعمیر قرار باشد از سیستم خارج شود، بقیه موارد میتواند کار فیلترینگ را انجام دهد.

فیلتر شنی سری
فیلتر شنی کلیک صنعت

 

فیلتر شنی تصفیه آب

استفاده فیلتر شنی در محصولات کشاورزی

در سیستمهای کشاورزی، به ویژه سیستم قطره ای و بارانی، فیلتر کردن آب ورودی به لوله ها بسیار مهم است تا هم از گرفتگی لوله ها جلوگیری شود، هم اینکه میزان آبی که به کل سیستم محاسبه شده است به تمامی محصولات برسد. همچنین این امر تعمیرات و نگهداری را در امر تصفیه خانه بسیار ارزانتر می کند. شکل زیر یک شماتیک از استفاده فیلتر شنی به همراه تجهیزات مختلف را در سیستم آبیاری تحت فشار نشان می دهد.

سیستم کارکرد فیلتر شنی
فیتلر شنی

 

در این شکل، ابتدا یک پمپ آب را از چاه یا منبع تغذیه آب به سمت یک سیستم فیلترینگ پمپ میکند. همانطور که لحاظ شده است، یک بای پس یا مسیر موازی برای استفاده از آب در زمانهای مختلف خارج از مدار فیلترینگ در نظر گرفته شده است. بعد از اینکه آب وارد مدار فیلترینگ شدف ابتدا داخل یک هیدروسیکلون وارد می شود. مکانیزم هیدروسیکلون به این طریق است که هر زمانی که آب وارد آن شد، ذرات درشتر بخاطر اینکه سنگین تر هستند در تماس با دیواره به سمت پایین هدایت شده و در یک مخزن دیگر جمع آوری می شود. این امر موجب می شود تا فیلتر و لوله های دیگر نگیرد و نیاز به تعمیرات نگهداری کمتر شده تا افت فشار سیستم به وجود نیاید. شکل زیر یک نمونه هیدرو سیکلون را که در سیستم های کشاورزی استفاده می شود نشان میدهد.

انواع فیلتر شنی

 

هیدروسیکلون

پس از سیکلون، آب وارد یک سیستم فیلترینگ شده تا بتواند ذرات ریزتر آب را بگیرد و از ورود آب به داخل نازلها و گرفتگی آنها جلوگیری شود. باید توجه داشت که فیلتر شنی به درستی انتخاب شده و در زمان های مختلف بتواند توسط یک اپراتور یا سیستم کنترلی اتوماتیک بک واش یا تمیز شود و این در لوله کشی لحاظ شده باشد که در این شکل لحاظ نشده است.

پس از مراحل فیلترینگ، مقداری شن از داخل نازلهای فیلتر شنی امکان دارد که وارد سیستم شود. در این صورت بهتر است که بعد از فیلتر شنی از اسکرینر(screener) استفاده شود. اسکرینرها فیلترهایی هستند که از فیلترهای کاغذی یا پلاستیکی یا استیل تشکیل شده اند تا از ورود شن های ریز از فیلتر شنی به داخل سیستم کاملا جلوگیری کند. شکل زیر مکانیزم و ظاهر یکی اسکرینر را نشان می دهد.

فیلتر دیسکی
فیتلر دیسکی

 

استاندارد فیلتر شنی 

استاندارد فیلتر شنی
فیلتر شنی

 

 آموزش فیلتر شنی

فیلتر شنی سریع برای تولید آب آشامیدنی فیلتراسیون شنی یکی از راه های فیزیکی خالص سازی و سالم سازی و تصفیه آب است. فیلتر های شنی سریع امکان جداسازی ذرات بزرگ را از آب فراهم میکنند. دو نوع فیلتر شنی وجود دارد که یکی با نییروی جاذه کار میکند و دیگری با فشار ایجاد شده در فیلترهای شنی کار می کند. برای تهیه آب آشامیدنی سالم، باید آب قبل از ورود به فیلتر شنی به مقدار کافی پیش تصفیه شود (تا سختی آن از طریق لخته سازی جدا شود) و سپس باید لخته ها جدا شود. این روش تصفیه بسیار قوی است که نیازمند ایجاد فشار لازم از طریق سیستم پمپاژ است. همچنین در این سیستم باید یک بک واش منظم یا پاکسازی و احیا و کنترل دبی خروجی فیلتر صورت گیرد.. استفاده از فیلتر شنی در کشورهای توسعه یافته برای تصفیه مقادیر زیاد آب در جاهایی که فضا بسیار محدودیت ایجاد میکند بسیار متداول است. همچنین این سیستمبرای مکانهایی که مواد لازم، نیروی کاری و همچین فراهم سازی انرژی آسان است بسیار متداول است.

ورودی فیلتر شنی آب تازه و خروجی آن آب تازه و آب آشامیدنی است/

تاریخچه فیلتر شنی

فیلترهای شنی سریع در قرن نوزدههم در آمریکا ساخته شد و به سرعت متداول شد. در سال 1920 آمریکایی ها به عنوان یکی از روش های اصلی تصفیه آب از این روش استفاده می کردند زیرا فیلترهای شنی آهسته نیازمند فضای بیشتری بود. امروزه ترکیب لخته سازی، ته نشینی، فیلتراسیون و گندزدایی با استفاده از ازن زنی و کلر زنی، متداول ترین راه استفاده  برای تصفیه مقادیر زیاد آب آشامیدنی در کشور های صنعتی است.

فیلتر  شنی های سریع، در برابر فیلتر شنی های آهسته، یک فرایند تصفیه فیزیکی است. هنگام عبور جریان آب از لایه های  زبر شن و سنگ ریزه، ذرات بزرگ از آب پس زده می شوند (Dijk & OOMEN 1978). به هر حال فیلتر شنی سریع هیچگاه آب آشامیدنی سالم را بدون مراحل پیش تصفیه وگندزدایی فراهم نمی کند. معمولا لخته  سازی و کلرزنی برای این اهداف اعمال می شوند.

فرایند تصفیه و قواعد پایه ای طراحی

اصلی ترین قست فیلتر شنی های سریع با نیروی جاذبه عبارتند از
مخزن (chamber): تانک و مخزن فیلتر یا جعبه فیلتر

  • پوشش میانی فیلتر (شن یا سیلیس)
  • ساپورت سنگ ریزه
  • سیستم تخلیه آب زیر گذر
  • مسیرهای عبور آب شستشو

مخزن فیلتر معمولا از بتن ساخته می شود که با شن و شنگریزه به ارتفاع 1.5 تا 2 متر پر می شود. آب از بالای بستر شنی وارد شده و هنگام عبور از لایه های درجه بندی شده فیلتر می شود. یک سیستم لوله کشی در پایین قسمت تخلیه ایجاد می شود. مخزن فیلتر می تواند روباز باشد که برای سیستم های اتمسفریک استفاده می شود یا میتواند از مخازن بسته برای سیستم  های تحت فشار استفاده کرد.

این نوع فیلتراسیون از طریق دو قاعده پایه ای فیزیکی مشخص می شود.ابتدا ذرات معلق بزرگ در بین ذرات شن به دام افتاده و شن ها از طریق بازداری مکانیکی مانع عبور این ذرات می شوند.ک در مرحله دوم ذرات کوچکتر   تحت اثر واندوالس جذب می شوند که به آن جذب فیزیکی میگویند. ممکن است یک فیلتراسیون شیمیایی کمکی مانند گندزدایی برای افزایش بازدهی جذب به سیستم اضافه شود.

در طول این فرایندها، به ذرات تجمع یافته در شن‌های فیلتر شنی اضافه شده و با پیشروی این فرایند، فیلتر دچار رسوب می شود که بازده آن را کاهش می‌دهد. بازده اولیه فیلتر می تواند از طریق پاکسازی بستر فیلتر دوباره بازیابی شود. این هدف از طریق بک واش (back wash) صورت می گیرد. جریان آب در این فرایند بازگشت یافته که در نتیجه آن آب تصفیه شده در جهت عکس مسیر قبلی در  فیلتر جریان می یابد. شن دوباره معلق شده و ذرات جامد در سطح آب جدا می شوند. بعضی اوقات برای احیا از هوا استفاده می شود. به محض اینکه بیشتر ذرات شسته و خارج می شوند و آب برگشتی تمیز می شود، فیلتر شنی دوباره وارد فرایند می شود. مشخصا به نسبت آب خروجی لجن زیادی از طریق فرایند احیا از طریق بک واش تولید می گردد که قبل از رها کردن آن به طبیعت نیازمند یک فرایند تصفیه است.

سلامت و بهداشت فیلتر شنی

در صورت کاربری مناسب فیلترشنی سریع یک روش موثر برای حذف کدورت است. ذرات جامد تولید شده طی فرایند لخته سازی نیز به همان اندازه ذرات دیگر فیلتر می شوند. یک فیلتر شنی مناسب کدورت را به کمتر از  1NTN کاهش میدهد و گاهی به کمتر از 0.1 NTU میرساند. با توجه به حذف اکثر آلودگی ها، فیلتر شنی بسیار موثر است و اگر با مقدایر صحیح پیش تصفیه و گندزدایی همراه شود، روش فیلتر شنی سریع می تواند آب سالم آشامیدنی را تولید نماید.

تاثیر متوسط برای
تاثیر کم برای
بون تاثیر
کدورتآهن، منگنز
بو و مزهباکتریمواد آلی
ویروس هافلورایدآرسنیکنمک ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *