1398/03/15 بدون نظر مبدل حرارتی

ساخت مبدل حرارتی پوسته لوله

ساخت مبدل حرارتی پوسته لوله ، در بسیاری از استانداردها آورده شده است. استانداردها را شرکت‌های بزرگ طراحی و تولید می‌کنند. بر مبنای استاندارد، دیگر مطمئن خواهید بود که تست و اندازه گیری به خوبی انجام گرفته شده است. در این مقاله سعی شده است، مختصرا در مورد ساخت مبدل حرارتی Shell & Tube توضیح داده شود. در این نوع مبدل‌ها، یک بدنه خارجی و یک سری تیوب در یک بدنه خارجی قرار دارند. از طریق حرارت غیر مستقیم از یک دیواره فلزی، انتقال حرارت انجام خواهد گرفت. حال فرض می‌کنیم که طراحی حرارتی مبدل حرارتی صورت گرفته است. در حال حاضر ابتدا باید طراحی مکانیکی را انجام داد. سپس به ساخت مبدل حرارتی اقدام کرد.

قدم‌های اولیه در ساخت مبدل حرارتی پوسته لوله

در ساخت مبدل ، اول از همه طراحی حرارتی را انجام می‌دهیم. البته باید طراحی مکانیکی را نیز در ابتدا در نظر گرفت. ولی به طور کلی طراحی  حرارتی در اولویت است. در طراحی حرارتی، طول بدنه خارجی به دست می‌آید. همچنین با توجه به لوله، قطر shell و تعداد تیوب هم به دست خواهد آمد. بعد از این با توجه به فشار و دما، باید به طراحی پرداخت.

انتخاب اجزای مبدل حرارتی پوسته و لوله

اجرای مبدل حرارتی پوسته و لوله، بر مبنای نوع کارکرد، باید از طریق جداول صورت پذیرد. در ادامه جدولی از استاندارد TEMA آورده شده است. شما در این جدول می‌توانید اجزای مختلف یک مبدل حرارتی را در نظر بگیرید. یک مبدل ، به طور کلی از اجزای ذیل تشکیل شده است.

  • کلگی جلویی (Front Head)
  • کلگی پشتی (Rear Head)
  • صفحه و دسته لوله (Tube-sheet and Bundle)
  • پوسته (Shell)
  • فلنج یا فیتینگ‌های ورود و خروج (Connections)

بعد از مشخص شدن نوع این اجزا، باید به طراحی مکانیکی مبدل حرارتی پوسته و لوله اقدام کرد.

جدول استاندارد TEMA برای انتخاب اجزای مبدل حرارتی
جدول استاندارد TEMA برای انتخاب اجزای مبدل حرارتی

سایت فروشگاهی تجهیزستان

آپارات کلیک صنعت

مبدل حرارتی پوسته و لوله

 

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *