1398/01/27 3 نظرات مبدل حرارتی

مبدل حرارتی

ساخت انواع مبدل حرارتی- مبدل حرارتی چیست- مبدل حرارتی پوسته و لوله- طرز کار مبدل حرارتی- مبدل حرارتی صفحه ای- قیمت مبدل حرارتی- انواع مبدل حرارتی

 مبدل حرارتی چیست؟

انواع مبدل حرارتی

مبدل های حرارتی به طور کلی دارای دو مدار گردش سیال هستند و در انواع مختلف پوسته-لوله، پوسته-کوئل ، صفحه ای ، لوله ای و مستغرق مورد استفاده قرار می گیرند و از نظر روش انتقال حرارت می توان انها را در چهار گروه جریان موازی ، جریان مخالف،جریان متقاطع و جریان مرکب طبقه بندی کرد.

 • در مبدل های جریان موازی هر دو سیال در یک جهت و به موازات یکدیگر جریان دارند ودر این روش مقدار تاثیرگذاری سیال اولیه بر ثانویه از سایر روش ها کمتر است.
 • در مبدل های جریان مخالف که تاثیر گذاری سیال اولیه بر ثانویه بسیار بیشتر است دو سیال در جهت مخالف یکدیگر جریان دارند.
 • در مبدل های جریان متقاطع، تاثیر گذاری سیال اولیه بر ثانویه در دامنه ای بین تاثیر گذاری مبدل های جریان موازی و مخالف قرار دارد. جهت جریان سیال در این مبدل ها زاویه دار است و ممکن است این زاویه به 90 درجه نیز برسد.
 • در مبدل های جریان مرکب که بیشتر از نوع پوسته- لوله هستند ممکن است جریان سیال ها، ترکیبی از حالت متقاطع و مخالف یا جریان متقاطع و موازی باشد.
تعیین دبی آب گرم کننده در مبدل های آب به آب

از طریق رابطه زیر می توان دبی اب گرم کننده را در مبدل های حرارتی اب به اب تعیین نمود.

 • Dw = دبی اب گرم کننده
 • Q = ظرفیت گرمایشی مبدل یا بار گرمایی مورد نیاز برای گرم کردن سیال ثانویه
 • اختلاف دمای اب ورودی و خروجی از مبدل که معمولا 20 درجه فارنهایتدر نطر گرفته می شود و برای اب گرم مصرفی به طور معمول 100 درجه فارنهایت منظور می شود.

دمای اب گرم کننده به مبدل اب به اب 200 و دمای اب گرم کننده خروجی از مبدل 170 درجه فارنهایت در نظر گرفته می شود و دبی ان از طریق رابطه بالا قابل محاسبه است، بنابراین اختلاف دما در این حالت 30 درجه فارنهایت است.

تعیین دبی بخار در مبدل بخار به اب

از طریق رابطه زیر می توان دبی وزنی بخار را برای مبدل های حرارتی بخار به اب تعیین نمود :

 • Ds = دبی بخار بر حسب پوند بر ساعت
 • Q= میزان گرمایی که باید مبادله شود.
 • q = گرمای نهان بخار بر حسب بی تی یو بر پوند که بر اساس فشار از طریق مراجعه به جداول بخار اشباع به دست می اید. این مقدار برای بخار فشار ضعیف برابر 970  بی تی یو به ازای هر پوند در نظر گرفته می شود.
ضریب رسوب گذاری مبدل حرارتی

ضریب رسوب گذاری در لوله های مبدل های حرارتی مدار بسته که برای گرمایش فضا ها مورد استفاده قرار می گیرند برابر 0.0015 و برای مبدل های مدار باز که برای  گرمایش اب مصرفی مورد استفاده قرار می گیرند 0.002 در نظر گرفته می شود.

سرعت جریان اب در مبدل حرارتی

سرعت جریان از میان لوله ها یا کوئل مبدل حداقل 1 و حداکثر 5 فوت بر ثانیه در نظر گرفته می شود.

نکته : در بسیاری موارد مبدل حرارتی به عنوان بخشی از یک دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال کندانسور یا اواپراتور تجهیزات مولد سرمایشی نوعی مبدل حرارتی محسوب می شوند که تعیین مشخصات، شرایط و عملکرد ان تابعی از ظرفیت و ویژگی های کلی ان دستگاه است.

مقررات و توصیه ها مبدل حرارتی      

در سیستم های اب داغ که دمای کار بیش از 250 درجه فارنهایت است نباید از مبدل هایی که دارای لوله یا کوئل مسی هستند استفاده شود در این گونه موارد جدا از جنس پوسته که باید از فولاد باشد، لوله ها یا کوئل نیز باید فولادی باشند.

 جنس صفحات منحرف کننده سیال که در داخل پوسته مبدل تعبیه می شود باید مشابه جنس لوله باشد تا در  تماس  با پوسته بیرونی لوله ها موجب خوردگی نشود.

برای جلوگیری از خوردگی باید به حداکثر سرعت مجاز سیال در دو سمت مبدل توجه کرد

طراحی تجهیزات گرمایشی و سرمایشی و به طور کلی برآورد میزان گرمای لازم برای انجام یک واکنش یا حرارت لازم برای بخار کردن سیالات فرایندی مختلف از جمله مسائلی است که مهندسین کلیک صنعت از عهده آن به خوبی برآمده و آماده ارائه مشاوره ، فروش و ساخت تجهیزات حرارتی بر طبق سفارشات شما عزیزان هستند. در مجموعه ما که متشکل از مهندسین فرایند، مکانیک ، متالورژی بوده و تجربه چندین سال طراحی و آزمون و خطا در سالیان گذشته داشته اند، هدف ایجاد محیطی جدید و مشتری پسند در جهت رفع نیاز های صنایع حرارتی و برودتی و همچنین صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی است.

در یک کارخانه شیمیایی برای انجام واکنش ها و یا برای سرد و گرم کردن مواد فرآیندی نیاز به استفاده از یک ماده واسطه است که وظیفه آن انتقال حرارت و رساندن شرایط مواد فرایندی به دمای مطلوب است. به همین منظور از مبدل حرارتی استفاده میشود. مبدل ها برای انتقال حرارت قبل از ورود به فرایند و یا بعد از آن مورد استفاده قرار میگیرند. معمولا برای ثبات شرایط فرایندی دمای یک فرایند را باید بر روی یک مقدار معین تثبیت نمود. در یک کارخانه گاهی لازم است که دمای یک سیال را کاهش داد و گاه افزایش. برای کاهش دمای سیال فرایندی از ماده واسطه مانند

 • آب خنک کننده
 • آب Chilled
 • سیال سرما ساز یا Refrigerant
 • هوا

استفاده می‌شود.

 اگر سیال واسطه سرمایش هوا باشد از مبدل های هوایی Air cooled استفاده می‌شود. در غیر این صورت سیال گرم و سرد در داخل یک مبدل به صورت غیر مستقیم با هم تبادل حرارت می‌کنند. آب خنک کننده معمولا در مناطق گرم دارای دمای 25 درجه به بالا است. اما باید توجه داشت که با در نظر گرفتن شرایط محیطی دمای آب خنک کننده نیز تغییر می‌کند.

به طور مثال در تبریز که دمای هوا پایین تر است به طبع دمای آب خنک کننده نیز پایین تر خواهد بود. برای تامین دمای 1 تا 5 درجه سانتی گراد از آب Chilled استفاده می‌شود که خود آن نیز به کمک ماده سرماساز به این دما رسانده شده است و این در حالی است که برای تامین دماهای زیر صفر درجه از خود سیال سرماساز همانند R-11 و پروپیلن و دیگر مواد استفاده می‌شود. برای گرم کردن یک سیال نیز یا ماده فرایندی را تحت گرمایش مستقیم قرار می‌دهند مانند Fire Heat Exchangers  که سیال فرایند در یک کوره تحت گرمایش قرار می‌گیرد و یا با بخار عمل گرمایش را انجام می‌دهیم. همچنین میتوان از انرژی برق در هیتر های الکتریکی برای گرمایش استفاده شود. مبدل ها یا برای انتقال حرارت قبل از ورود به فرایند یا پس از فرایند استفاده میشود.

برای فهم بهتر به تعریف دو مفهوم انتقال حرارت می پردازیم.

گرمای محسوس چیست؟ 

گرمای محسوس میزان حرارتی است که یک ماده بدون تغییر فاز می‌تواند تبادل کند. به عنوان مثال آب با دمای 25 درجه وارد فرایند شده و گرمای فرایند را می‌گیرد و در خروجی دمای آن را به 35 درجه میرسد. 

گرمای نهان تبخیر چیست؟

گرمای نهان تبخیر به میزان انتقال حرارتی گفته میشود که یک ماده در اثر تبدیل از فاز مایع به فاز بخار تبادل میکند. به همین دلیل در گرمایش یک مبدل از بخار اشباع استفاده میشود. زیرا اگر بخار در حالت اشباع باشد امکان تبدیل آن از فاز بخار به مایع وجود داشته و گرمای زیادی آزاد میشود. از این میزان گرمای آزاد شده برای گرمایش سیال فرایند استفاده میشود.

بخار فوق اشباع یا super heat را برای گرمایش به کار نمیبرند زیرا فاصله ملکول ها در بخار زیاد و میزان انتقال حرارت تبادل شده نیز به میزان گرمای محسوس است و لذا حجم دستگاه انتقال حرارت  استفاده شده بسیار بزرگ میشود. با توجه به اینکه گرمای آزاد شده تبدیل فازی بسیار بالاست معمولا از بخار فوق اشباع استفاده نمیشود. تبادل حرارت غیر مستقیم بین سیالات در دستگاه های مختلفی نظیر کولر هیتر ریبویلر کندانسور و … انجام میشود. در این دستگاه ها از منابع سرد و گرم که در باره ان توضیح داده شد برای سرمایش و گرمایش استفاده میشود. 

به عنوان مثال دستگاهی که برای حذف گرمای گرمای نهان تبخیر مواد استفاده میشود کندانسور نام دارد و یا دستگاهی که برای تامین بخار و حرارت مورد نیاز برج تقطیر مورد استفاده قرار میگیرد ریبویلر نامیده میشود. در این دستگاه ها از یک ماده واسطه برای تبادل حرارت استفاده میشود. برای سرمایش معمولا از آب خنک و refrigerant هایی مانند R-11 پروپیلن پروپان و … و یا از هوا استفاده میشود. برای گرمایش نیز معمولا از از بخار آب با فشار های مختلف استفاده میشود.

برای کاهش مصرف انرژی در واحد های صنعتی میتوان از گرما یا سرمای خود جریانات فرایندی به جای منابع utility استفاده کرد. دستگاهی که در آن تبادل حرارتی بین سیالات فرایندی صورت میگیرد مبدل حرارتی یا heat exchanger نام دارد. هرچند در صنعت این اصطلاح به کلیه دستگاه های تبادل حرارتی اطلاق میشود. نام heat exchanger در مفاهیم آکادمیک به همین مورد گفته شده اطلاق میشود. به طور مثال میتوان از گرمای حاصل از یک واکنش گرمازا برای گرمایش جریانی دیگر در فرایند استفاده کرد. این کار از سوزاندن مقادیر زیادی سوخت فسیلی برای تولید حرارت جلوگیری کرده و در نتیجه و در نتیجه از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است. در مبدل ها و دستگاه های تبادل حرارتی که در آنها از سیال واسطه به وسیله سطحی نفوذناپذیر فلزی به صورت هدایتی است.

البته باید توجه داشت که در موارد خاص انتقال حرارت تشعشعی نیز اتفاق می افتد که به عنوان مثالی از آنها میتوان به کوره هایی اشاره کرد که برای گرم کردن در واحد های AR, PX , MTBE به کار میروند. در این کوره ها مواد وارد تعدادی coil میشوند که در قسمت فوقانی کوره قرار گرفته اند و به وسیله گاز های داخلی از احتراق سوخت گرم میشوند. در اینجا به دلیل دمای موجود در کوره انتقال حرارت تشعشعی نقش اصلی را در انتقال حرارت دارد.

 در آخر میتوان گفت گرچه مبدل های حرارتی کوچک و بی اهمیت به نظر میرسند ولی بر سود آوری و  اقتصادی شدن فرایند تاثبر به سزایی دارند زیرا میزان مصرف انرژی که از طریق سوخت تامین میشود و درصد بالائی از هزینه یک کارخانه را تشکیل میدهد مستقیما به بازده و عملکرد سیستم های حرارتی یک واحد تولید مواد شیمیایی بستگی خواهد داشت. به همین دلیل با پیشرفت تکنولوژی روش های جدیدی برای حداقل کردن میزان مصرف انرژی در کارخانجات ابداع گردیده است که در هنگام طراحی یک کارخانه باید در نظر گرفته شود.

دسته بندی مبدل‌ها بر اساس ساختمان

مبدل های حرارتی از لحاظ ساختمانی شکل های مختلقی دارند که انواع double-pipe , shell&tube , plate , spiral , air-cooler از مهمترین آنها هستند.

مبدل Double-pipe

ساده ترین نوع مبدل حرارتی میباشد. این مبدل از دو لوله تشکیل شده که یکی در درون دیگری قرار گرفته است. یک سیال درون لوله کوچکتر و سیال دیگر در پیرامون آن حرکت میکند. بدین ترتیب انتقال حرارت بین دو سیال صورت میگیرد. در این مبدل میتوان جریان ها را درخلاف جهت یکدیگر به حرکت در آورد و کاملا حالت Counter-Current را که ایده آل ترین نوع جریان است به وجود آورد. میزان انتقال حرارت در این مبدل به نسبت مبدل های دیگر پایین است و در صورتیکه rate بالایی از انتقال حرارت مورد نیاز باشد باید تعداد زیادی مبدل double-pipe به کار برده شود و این مطلب از لحاظ اقتصادی عملی نمیباشد.

اما در شرایطی که سطح انتقال حرارت کمی مورد نیاز باشد و یا مواد شدیدا رسوبزا باشند میتوان از این نوع با آرایش های خاص استفاده کرد زیرا تمیز کردن و تعویض قطعات این مبدل بسیار ساده است. این نوع مبدل در واحدهای تولید پلی اتیلن و پلی پروپیلن برای خنک کردن پلیمر خروجی از راکتورها به کار میرود.

مبدل Spiral یا حلزونی

از دو صفحه فلزی تشکیل شده که به صورت مارپیچ دور هم قرار گرفته اند. سیالات در فضای بین این صفحات حرکت میکنند و عملیات انتقال حرارت از طریق این صفحات انجام میگیرد. در مقایسه با انواع دیگر این مبدل به خاطر شکل خاص صفحات حجم کمتری را اشغال میکند و انحنای مسیر حرکت سیال علاوه بر افت فشار پایین ضریب انتقال حرارت بالاتری را فراهم میکند. همچنین در هر دو مسیر امکان تشکیل رسوب کمتر شده و در نتیجه دارای دوره تعمیراتی طولانی تر می باشد.

برای سرویس و تمیز کردن مبدل spiral باید درپوش روی آن را برداشته و با روش های مکانیکی یا استفاده از jet پر فشار آب آن را تمیز نمود. در هنگام باز کردن این مبدل حتما توجه کنید که صفحات به خاطر شکل فنری انرژی پتانسیل زیادی در خود ذخیره کرده اند و ممکن است با شدت به بیرون پرتاب شوند. این مسئله یکی از مواردی است که تعمیر و سرویس این مبدل را مشکل کرده و با توجه به اینکه چنین مشکلی در هنگام جا زدن نیاز به صرف زمان زیادی دارد از این مبدل کمتر در صنعت استفاده شود. 

از این مبدل در واحد PVC پتروشیمی بندر امام استفاده شده است.

مبدل صفحه ای

مبدل plate از صفحات نازک فلزی تشکیل شده که با فاصله نزدیک به هم یعنی در حدود 3 تا 6 میلی متر به یکدیگر متصل شده اند و دو سیال تبادل کننده حرارت به صورت یک در میان در فواصل صفحات جریان پیدا میکنند. برای اتصال صفحات میتوان آن ها را به هم پیچ کرده و یا از اتصال لحیمی استفاده نمود.  اگر از اتصال پیچی استفاده شود باید بین صفحات gasket هایی قرار داد تا از نشت سیالات جلوگیری به عمل آیدو اگر از اتصال لحیمی استفاده شود حجم  مبدل کاهش میابد اما در عوض مقاومت آن در برابر فشار و خوردگی نیز کاهش میابد . این نوع بیشتر در مصارف خانگی یا در میزان انتقال حرارت های پایین به کار میروندو دو سیال از سوراخ هایی که در گوشه صفحات قرار گرفته از صفحه ای به صفحه دیگر میروند.

روی صفحات خطوط برجسته ای قرار داد که در میزان انتقال حرارت تاثیر به سزایی دارد. شکل های متنوعی که میتوان برای این خطوط متصور شد، ساخت آن ها را بسیار پر هزینه میکند. لذا این مبدل ها با وجود ضریب انتقال حرارت بسیار بالا به خاطر وجود صفحات گسترده فلزی کمتر استفاده میشود. از دیگر مشکلات این مبدل به سرویس و تعمیر آن میتوان اشاره کرد. زیرا در هنگام اتصال دوباره صفحات Gasket ها باید دقیقا در جای خود قرار بگیرند تا از نشت سیالات به بیرون جلوگیری شود علاوه بر این مبدل plate دارای محدودیت دمایی و فشاری نیز است یعنی در دماهای نزدیگ به نقطه ذوب gasket ها و فشار بالای 20 بار نمیتواند به کار گرفته شود.

مبدل های هوایی air-cooler

مبدل هایی هستند که در آنها سیال فرایندی با جریان هوا خنک میشود. در این مبدل ها بخارات گرم درون مجموعه ای از تیوب ها که به صورت افقی کنار هم قرار گرفته اند توزیع میشود. جداره خارجی این تیوب ها به fin مجهز شده است تا سطح انتقال حرارت بین بخارات و هوای خنک افزایش یابد. این مبدل ها از نظر شکل جریان از نوع  Cross-Current یا جریان متقاطع میباشند که جزیان هوای لازم برای خنک کردن بخارات داخل تیوب به وسیله یک fan تامین میشود.

اگر این fan بالای تیوب ها قرار گرفته باشد مبدل induced و اگر پایین تیوب ها باشد forced نامیده میشود. نوع induced به علت ایجاد توزیع یکنواخت جریان هوا در شرایط مساوی نسبت به نوع forced بازدهی بیشتری دارد. در نوع induced اگر موتور گردانده نیز به همراه fan در بالای لوله ها قرار گیرد به علت قرار گیری در معوض هوای گرم زودتر آسیب میبیند. 

برای رفع این مشکل میتوان موتور را در این لوله ها قرار داد و نیروی محرکه آن را به وسیله شفت به فن در بالا منتقل کرد. از مزایای دیگر این مبدل یتوان به عدم استفاده از آب اشاره کرد که در کاهش هزینه های فرایندی اهمیت داردو air-cooler ها در واحد های زیادی از قبیل پارازایلن، EDC/VCM ، PTA و MTBE استفاده میشوند.

مبدل پوسته لوله

مبدل های پوسته و لوله یکی از انواع پرکاربرد در صنعت هستند.

این مبدل های از سه قسمت اصلی تشکیل شده اند.

 1. دو Head شامل rear head و stationary head در دو طرف مبدل
 2. پوسته (shell)
 3. لوله (tube)

در این مبدل یکی از سیالات در حال تبادل حرارت درون تیوب و سیال دیگر درون پوسته جریان دارد. سطح انتقال حرارت در این نوع مبدل جداره فلزی تیوب هاست . پس هرچه تعداد تیوب ها بیشتر باشد، سطح انتقال حرارت نیز بیشتر خواهد شد ولی از طرفی به قطر مبدل نیز افزوده میشود. بر اساس استاندارد TEMA که از مهمترین استاندارد های بین المللی در زمینه ساخت مبدل است. شکل های مختلفی برای مبدل پوسته و لوله وجود دارد که هریک وظیفه ای خاص را به عهده دارند.

یکی از علل استفاده از این نوع مبدل سهولت سرویس و نگهداری آن است. علاوه بر این مبدل پوسته و لوله تنها مبدلی است که در شرایط دمایی بیشتر از 360 درجه سانتی گراد و فشار بیشتر از 30 بار میتواند کار کند. مبدل های پوسته و لوله بر اساس تفاوت در rearhead به سه دسته تقسیم بندی می‌شوند:

 1. fixed tubesheet 
 2. U-Type
 3. floating head
نوع اول : fixed tubesheet

همان طور که از اسمشان پیداست ، این مبدل ها دارای صفحه لوله (tubesheet) ثابت هستند. 

در این مبدل به علت وجود کاسه نمد و … احتمال نشتی کمتر میشود. به دلیل عدم وجود اتصالات داخلی، در فضای مربوط به این اتصالات نیز میتوان لوله های بیشتری قرار داد در نتیجه در قطر ثابت پوسته این نوع مبدل تعداد لوله های بیشتری قرار خواهد داشت.  امکان تمیز کردن آن به روش مکانیکی وجود دارد. در هنگام بالا و پایین رفتن دما در طی فرایند، امکان انبساط و انقباض لوله وجود نداشته ندارد که همین باعث اینجاد نشتی و ترک خودن لوله ها در محل اتصال به صفحه لوله میشود. البته اتصالاتی به نام expansion joint نیز وجود دارند که جهت جلوگیری از رخ دادن این حالت استفاده میشوند. 

نوع دوم : U-Type

در این مبدل شکل rearhead با مبدل fixed tubesheet متفاوت است. لوله ها در این مبدل به شکل U میباشند و بر خلاف نوع اول تنها دارای یک صفحه لوله هستند. تعداد لوله ها نیز به علت وجود خم انتهایی از مبدل fixed tubesheet کمتر است. این مبدل ها به خاطر شکل لوله هایش دارای حداقل دو گذر می‌باشد و دسته لوله این مبدل نیز قابل تعویض است. ردیف های داخلی دسته لوله به علت خم شدگی بیشتر دارای ضخامت کمتری هستند و در نتیجه مقاومت آن ها در برابر فشار، دما و خوردگی  و فرسایش کمتر است.بنابراین ضخامت لوله ها در ردیف های داخلی بیشتر در در نظر گرفته میشود. با توجه به سهولت ساخت این مبدل، در صنعت از آن بسیار استفاده میشود. به عنوان مثال میتوان به kettle reboiler و tank suction heater اشاره کرد.

هزینه ساخت آن به دلیل دارا بودن تنها یک صفحه لوله کمتر است.

به دلیل عدم وجود اتصالات داخلی،امکان نشتی کم میشود.

امکان تمیز کردن لوله های داخلی وجود ندارد و بالاجبار میبایست لوله های دارای نشتی کور (plug) شوند.

نوع سوم : Floating Head

همانطور که از نام این مبدل ها مشخص است دارای rear head متحرک می باشند. بنابراین وقتی تغییرات دمایی خیلی زیاد باشد میتوان از این مبدل ها استفاده کرد چرا که امکان انبساط و انقباض لوله ها در این نوع در نظر گرفته شده است. اما به علت وجود اتصالات داخلی تعداد لوله های کمتری نسبت به مبدل fixed tebesheet در آن قرار میگیرد. این مبدل ها به چهار دسته تقسیم بندی میشوند.

 • نوع T که هد شناور در این مبدل مستقیما به tubesheet پیچ شده است و این یکی از معایب این مبدل است زیرا این پیچ ها علاوه بر خطر نشتی ، جریان نامطلوب ایجاد میکنند و به علت اتصالات ، تعداد لوله ها به مبدل های U-Type و Fixed tubesheet کمتر است. از مزایای این مبدل این است که میتوان برای تعمیر دسته لوله آن را از درون خارج کرد.
 • نوع S: فضای مرده کمتری نسبت به مبدل نوع T دارد و در نتیجه تعداد لوله های بیشتری میتوان در آن به کار برد. در مبدل نوع S فضای مفید بیشتری برای انتقال حرارت وجود دارد و با به کار بردن لوله های بیشتری میتوان انتقال حرارت بهتری نسبت به مبدل نوع T داشت. یکی از معایب مبدل نوع S این است که نمیتوان دسته لوله را از آن خارج کرد بنابراین با گرفتگی لوله های این مبدل ها باید آن را تعویض کرد. همچنین به علت هزینه ساخت بالا این نوع مبدل در صنعت کاربرد کمی دارد.
 • نوع externally Sealed :W که در آن دو کاسه نمد وجود دارد، در نتیجه دارای محدودیت دمایی و فشاری برای قسمت های لوله و پوسته میباشد. این مبدل دارای cover ثابتی است. tubesheet روی قسمت یاتاقان مانند، متحرک است و لذا فاصله بین cover و tubesheet متغیر بوده و باید از یک تا دو گذر لوله استفاده کرد. از معایب دیگر این مبدل این است که از آن در فشارها و ارتعاش های زیاد نمیتوان استفاده کرد و ماکزیمم دمای عملیاتی به کار رفته در آن 200 درجه میباشد.
 • نوع outside packed  😛 یک کاسه نمد وجود دارد که باعث محدودیت دمایی و فشاری برای سمت پوسته میشود. در این مبدل cover و tubesheet متحرک بوده لذا فاصله ثابتی بین آن ها وجود دارد. از مزیت های دیگر این مبدل نسبت به مبدل نوع W این است که در این مبدل دارای محدودیت تعداد گذر نمیباشیم.
برچسب ها
3 نظرات
 1. محمدرضا

  خیلی پر محتوا و عالی بود.

  پاسخ
 2. جواداصغری

  سلام روز بخیر این مبدلهای حرارتی لوله ای یابه اصطلاح موشکی برای یک ساختمان 3واحدی هزینه اش چقدرمیشو باتشکر = اصغری ازرشت

  پاسخ
  1. حمیدرضا آذرشب

   سلام آقای اصغری. ببینید بسته به نوع کارکرد فرق داره. ولی اگر ۳ واحد باشید یه مبدل ۲۴ فوت مربع کافیه که قیمت روزش در تاریخ سوم آبان میشه ۴ میلیون تومان

   پاسخ

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *