1398/08/01 بدون نظر راکتور, مخزن ذخیره, مخزن ذخیره استیل

مخزن استیل ضد زنگ

مخزن استیل ضد زنگ ، از تجهیزاتی است که در صنایع غذایی و شیمیایی بسیار یافت می‎‌شود. این مخازن با استفاده از ورق یا لوله استیل ضد زنگ از نوع 304، 316 یا 321 ساخته می‌شود. معمولا ساخت این مخازن بسیار پیچیده تر از ساخت مخازن معمولی با آهن معمولی است. فرآیند مونتاژ، برشکاری ، لوله کشی و … مربوط به این مخازن بسیار حائز اهمیت است. باید توجه داشته باشید که این مخازن، به دلیل اینکه ضد زنگ هستند، باید از نوع جوشکاری خاصی استفاده شود و به دلیل اکسیدپذیری بالاتر نسبت به آهن معمولی، بعد ازجوشکاری معمولا پولیش کاری خواهد شد. در فیلم زیر مراحل ساخت مخزن استیل، به صورت مختصر دیده شده است.

مراحل طراحی و ساخت مخزن استیل ضد زنگ

برای طراحی و ساخت یک مخزن استیل، با توجه به استانداردهای خاص باید عمل کرد. عواملی مانند فشار، دمای کارکرد، نوع سیال یا ماده موجود در مخزن، وجود مخزن یا خیر، گرم کن یا سرد کن و … می‌تواند در طراحی و ساخت مخزن استیل تعیین کننده باشد. در این قسمت فرض را بر این داریم که ابعاد، اندازه و ضخامت ‌های مربوط به یک مخزن کاملا مشخص شده باشد و با این فرض به ذکر انواع نکات ساخت مخزن میپردازیم.

ساخت مخزن استیل

بعد از اینکه ضخامت و جنس بدنه و عدسی مربوط به مخزن مشخص شد، باید نوع جوشکاری ، مونتاژ و جاگذاری قطعات مشخص شود. بسیار مهم است که جاگذاری قطعات به صورت دقیق بررسی شود. در قسمت بالا مراحلی از ساخت و مونتاژ انواع قطعات را دیدید. برای جوشکاری استیل، با توجه به اکسید پذیری بالا، بسته به حساسیت جوشکاری آرگون مورد استفاده قرار میگیرد. جوشکاری آرگون میتواند به صورت معمولی یا طبق عملیات پرج purge صورت گیرد.

انواع جوشکای آرگون در مخزن

  • جوش معمولی با تورچ
  • جوش با پرج purge کردن گاز آرگون

انواع مخزن ذخیره

استاندارد ASME SEC VIII

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *