1398/03/19 بدون نظر بلاگ, تجهیزات موتورخانه

بوستر پمپ – Booster Pump

بوستر پمپ آبرسانی و آتشنشانی

بوستر پمپ

گروه فنی و مهندسی کلیک صنعت طراح، سازنده و فروشنده انواع برج خنک کننده فایبرگلاس و چوبی با کادر مجرب خود در امر برآورد ظرفیت حرارتی برج های خنک کن ساختمان های اداری و تجاری بزرگ و کوچک نیاز شما را در امر طراحی سیستم های سرمایشی ساختمان خود به طور کامل برآورده می‌سازد . برای تماس با مشاوران کلیک صنعت به قسمت اطلاعات تماس مراجعه فرمائید.

بوستر پمپ چیست؟

بوستر پمپ آبرسانی و آتشنشانی در واقع متشکل از چند الکتروپمپ است که به صورت موازی به یکدیگر وصل شده اند. در مواردی که فشار مصرفی و طراحی شده یک سیستم به بیش از فشار طراحی آن می‌رسد و امکان استفاده از یک پمپ در عمل امکان پذیر نمی‎‌باشد از بوستر پمپ استفاده می‌شود تا مجموع آب مصرفی و فشار وارد شده بر سیستم به این شکل تامین شود.

مجموعه سیستم هایی که با توجه به برجسته بودن پارامتر فشار آب در آن ها استفاده از سیستم بوستر پمپ را در آنها مبرم و لازم می‌سازد عبارتند از بیمارستان ها، آتش نشانی ها، آبیاری کشاورزی ، فضای سبز و استخر ها، مراکز و مجتمع های بزرگ تجاری و صنعتی ، فرودگاه ها و …. در اینجا سعی شده است که نحوه انتخاب و طراحی بوستر پمپ به طور کلی بحث شده و موارد مختلف در مورد چگونگی محاسبه بوستر پمپ اعلام شده است.

به دست آوردن میزان مصرف یا دبی مورد نیاز مصرفی برای یک ساختمان

سیستم طراحی پمپ و میزان مصرف و دبی کل ساختمان، بر اساس تعداد وسایل لوله کشی شده که آب مورد نیاز دارند تعیین می‌شوند. برای مثال می‌توان به لباسشویی، ظرف شویی، سرویس بهداشتی، روشویی، دوش حمام و . . . اشاره کرد. پس در مرحله اول باید اطلاع دقیق از تمامی مصرف کننده های آب سرد و گرم مصرفی در اختیار داشته باشیم.

به شکل 1.1 که در قسمت پایین آمده است توجه کنید. در این جدول تمامی موارد که در یک ساختمان می‌تواند مصرف آب گرم یا سرد داشته باشد در ستون اول آمده است. همچنین ضریب مصرف این موارد در ذیل این ستون به طور کامل آمده است. در ستون های مربوط به آب گرم و آب سرد، میزان آب مصرفی نیز به طور جداگانه حساب شده است که این قسمت برای سایزینگ لوله‌های آب سرد و گرم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

محاسبه بوستر پمپ

در قسمت بعد باید تمامی موارد مورد استفاده و وسایل مصرفی آب را در نظر گرفت. بهتر است که در مواردی که ممکن است در آینده مصرف جدیدی به این میزان اضافه شود را در نظر گرفت. چرا که این کار موجب می‌شود که در آینده بابت مصرف آب و لوله کشی مشکلی به وجود نیاید. تمامی این موارد باید در ستون “ب” نوشته شود. سپس با ضرب ستون “الف” و ستون “ب” می‌توان میزان مصرف کل یک وسیله در تمامی ساختمان را در ستون “ج” نوشت.

بعد از این که این قسمت انجام شد، تمامی این ستون باید جمع شده و در قسمت پایین که مشخص شده است آورده شود. یعنی حساب کل مصرف آب ساختمان که این عدد در نهایت میزان مصرف آب مورد نیاز ساختمان را به گالن بر دقیقه “GPM” بیان می‌کند و سایز لوله اولیه بر اساس این مصرف به دست می‌آید که در نهایت قرار است انشعابات بعدی از این سایز لوله تقسیم شود. ستون‌های “د” و “هـ” برای مواردی است که می‌خواهیم لوله کشی آب گرم و آب سرد مصرفی را برای شیرهای مخلوط جداگانه محاسبه کنیم که در مراحل بعدی در بخش سوم توضیح داده شده است.

بوستر پمپ آبرسانی و آتشنشانی

فاکتور مصرف بوستر پمپ آبرسانی و آتشنشانی

بعد از این مرحله، در واقع ما دقیقا می‌دانیم که مصرف کل ساختمان در کل روز چه مقدار است و دقیقا هر کدام از مصرف‌کننده ها چه ظرفیتی را باید در نظر داشته باشند. یا حداقل می‌توان به دست آورد. تجربه و منطق نشان می‌دهد که همه‌ی مصرف کننده‌ها در ساختمان همگی با یکدیگر شروع به کار نمی کنند. در برخی موارد باید یک “فاکتور مصرف” برای ساختمان در نظر گرفته شود. فاکتور مصرف یک درصدی از کل مصرفی را نشان می‌دهد که وسیله‌های مختلف در ساعات مختلف به خود اختصاص می‌دهند.

نمودارهای بوستر پمپ

نمودارهای نشان داده شده در اشکال 1.2 و 1.3، برای محاسبه فاکتور مصرف یک ساختمان به کار برده می‌شود. اگر دقیقتر به دو نمودار نگاه کنید، متوجه خواهید شد که هر دو نمودار یک مقدار را نشان می‌دهند با این تفاوت که شکل 1.3 برای ساختمان‌های کوچکتر با مصرف پایین‌تر است. منحنی شماره 1 برای ساختمان‌های است که از سیفون فشاری در سرویس بهداشتی استفاده می‌شود و منحنی شماره 2 برای ساختمان‌هایی است که از فلاش تانک در سرویس‌های بهداشتی استفاده می‌کنند. شکل 1.4 نیز می‌تواند برای ساختمان‌های با طبقات و مصارف بسیار بالاتر مانند دانشگاه، خوابگاه، ساختمان‌هایی بزرگ اداری و از این قبیل در نظر گرفته شود.

بوستر پمپ
بوستر پمپ
محاسبه بوستر پمپ از نمودار

برای مشخص کردن GPM مورد نیاز یک ساختمان، میزان مصرفی که از شکل 1.1 به دست آوردید را بر روی نمودار افقی در نظر بگیرد. این مقدار را روی نمودار افقی به سمت بالا حرکت دهید تا نمودار را قطع دهد و نقطه متناظر آن با محور عمودی را در نظر بگیرید. عدد به دست آمده میزان GPM مورد نیاز برای ساختمان خواهد بود. با چند بار انجام این حرکت، این کار بسیار ساده تر به نظر خواهد رسید.

اشکال 1.2، 1.3 و 1.4 همگی بر اساس استاندارد ارایه شده در BMS79 است که توسط R.B.Hunter به دست آورده شده است. برای همین به صورت بسیار رایج‌تر به این نمودارها نمودار هانتر گفته می‌شود. این نمودار تنها راه به دست آوردن میزان GPM مورد نیاز نیست اما روشی است که به صورت گسترده ترین روش استفاده شده و مورد قبول است و به وسیله انجمن مهندسی تاسیسات آمریکا (ASPE) ارایه شده است.

تجهیزستان فروش انواع بوستر پمپ

مشاوره خرید بوستر پمپ ساختمان کلیک صنعت

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *