دیگ و بویلر

1394/05/11 بدون نظر تجهیزات موتورخانه, دیگ و بویلر

دیگ یا بویلر بخار آب داغ

دیگ یا بویلر بخار آب داغ ، برای تامین انرژی گرمایشی یک ساختمان از طریق سوزاندن یک ماده سوختنی به کار برده می‌شود. دیگ‌ها را می‌توان بر اساس سوخت مصرفی یا نوع ساخت به انواع دیگ‌ها دسته‌بندی کرد. یک دسته‌بندی معمول دیگ، بر اساس نوع سوخت است. دیگ‌ها یا بویلرها با توجه به سوختی که مصرف می‌کنند، به انواع

 • گازسوز
 • گازوئیل سوز
 • مازوت سوز
 • چوب سوز

تقسیم می‌شوند. به طور کلی سوخت یک دیگ می‌تواند مایع یا گاز یا جامد باشد. ولی دسته‌بندی کلی تر، بر اساس روش ساخت دیگ است که به دو دسته ذیل تقسیم می‌شوند.

 • دیگ چدنی
 • دیگ فولادی
مشخصات و قیمت انواع دیگ بخار
مشخصات و قیمت انواع دیگ بخار

دیگ چدنی

این دیگ ها از قطعاتی به نام پره تشکیل می یابند که میتوان آنها را جداگانه به محل موتورخانه حمل نموده در آنجا توسط یک وسیله ارتباطی به نام بوشن یا مغزی روی هم جمع و آب بندی کرد.  هر دیگ چدنی دارای قطعات جلو، عقب و تعدادی پره مشابه بین این قطعات می باشد که با کم و زیاد کردن تعداد این پره ها می توان قدرت حرارتی دیگ را کاهش یا افزایش داد. این پره ها به صورتی ساخته میشوند که وقتی کنار هم قرار گرفتند، فضای خالی جهت احتراق سوخت و عبور شعله آتش به وجود بیاید. قسمت هایی از پره ها که در معرض برخورد آتش می‌باشند توسط آستر نسوز یا آجر نسوز و ملات خاک و سیمان نسوز پوشیده میگردند.

جهت نصب مشعل و خروج دودهای حاصل از احتراق، حفره‌هایی به ترتیب در جلو و عقب دیگ تعبیه شده‌اند. بدنه آن نیز سوراخ‌هایی برای اتصال

 • لوله‌های رفت و برگشت آب
 • شیر اطمینان
 • فشار سنج
 • دماسنج
 • ترموستات

ایجاد گردیده اند. به دلیل خاصیت شکنندگی چدن، هنگام حمل و نقل آن باید دقت کافی مبذول داشته مراقبت نماییم که ضمن کار از آب تهی نشوند زیرا ترک برمیدارند . دیگ های چدنی معمولا برای تحمل فشار تا 5 آتمسفر با قدرت های حرارتی گوناگونی حداکثر تا 2.5 میلیون بی تی یو بر ساعت ساخته میشوند. از این دیگ ها میتوان برای سیستم های حرارت مرکزی با آب گرم، آب داغ و بخار فشار ضعیف استفاده نمود.

دیگ فولادی

این دیگ ها در دو نوع، با لوله های آتش و با لوله های آب ، ساخته میشوند 

دیگ های فولادی با لوله های آتش

در این دیگ آتش خاصل از احتراق سوهت  از میان لوله هایی که توسط آب در گردش احاطه شده اند، عبور می نماید. از این دیگ ها در سیستم های حرارت مرکزی با آب داغ یا بخار استفاده میشود. انواع جدید آنها برای تحمل فشار حداکثر 25 پوند بر اینج مربع و تولید بخار حداکثر تا 20000 پوند بر ساعت ساخته شده اند. سوخت مورد استفاده این دیگ ها ممکن است گازوئیل، گاز و یا ترکیبی از هر دو باشد.

دیگ فولادی با لوله های آب

در این دیگ برعکس نوع اول، آب در لوله ها گردش نموده آتش بر لوله ها محیط است. انواع جدید آن میتوانند حداکثر تا 60000 پوند بر ساعت بخار تولید نموده حداکثر فشاری معادل 900 پوند بر اینچ مربع را تحمل نمایند. عامل محدود کننده ظرفیت این دیگ ها مسئله حجم آنها و اشکالات حمل و نقل است. سوخت آن ها نیز همانند نوع قبلی میتواند گازوئیل، گاز یا ترکیبی از هر دو باشد، همچنین میتوان ترتیبی داد که از سوخت جامد نیز استفاده کنند. دیگ های فولادی تحت تاثیر رطوبت هوا ظرف چند سال زنگ میزنند و این به همراه مشکلات حمل و نقل و قیمت بیشتر نسبت به دیگ های چدنی باعث میشوند که در شرایط مساوی دیگ های چدنی بر فولادی ترجیح داده شوند. دیگ های فولادی، بیشتر در سیستم های حرارت مرکزی با آب داغ یا بخار فشار قوی مورد استفاده قرار میگیرند.

دیگ چدنی موتورخانه شوفاژ کار

سایت اینترنتی فروش تجهیزات موتورخانه

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *