1398/04/23 بدون نظر تجهیزات موتورخانه, منبع دوجداره

ساخت منبع دوجداره

ساخت منبع دوجداره ، از مراحل مختلفی تشکیل شده است. در ساخت یک منبع دو جداره موتورخانه ، انواع روش‌های ساخت و تولید شرکت دارند. از جمله جوشکاری ، مونتاژ ، فرمینگ ، رولینگ و … . در این مقاله سعی شده است تا در حدی کوتاه، در مورد نحوه ساخت و مراحل سخت منبع دو جداره توضیح داده شود.

فرمینگ و ساخت عدسی ها یا CAP

بعد از اینکه ورق خریده شد و به کارگاه آورده شد، مرحله فرمینگ مربوط به کپ است. در این مرحله به ساخت عدسی دو طرف مخزن پرداخت می‌شود. عدسی‌های انواع مختلفی دارند. انواع عدسی‌ها با توجه به نوع قوس، به صورت‌های زیر تقسیم‌بندی می‌شوند.

  • عدسی‌های کروی لبه خورده ( Torispherical Cap)
  • عدسی‌های کروی (Spherical Cap)
  • عدسی‌های بیضوی (Elliptical Cap)
  • عدسی‌های نیم کروی (HemiSpherical)

در ساخت عدسی مخزن دو جداره، از نوع اول استفاده می‌شود. یعنی عدسی لبه خورده کروی. در این روش ابتدا با یک دستگاه پرس، ورق را به صورت قطاعی از یک کره درمی‌آورند.

فیلم زیر، این مرحله را به وضوح نشان می‌دهد.

پس از گود کردن عدسی، نوبت به لبه زنی و برش عدسی است. در مرحله بعد لبه عدسی شبه کروی تا خورده تا برای مونتاژ بر روی مخزن آماده شود. فیلم زیر نحوه لبه زنی و برش عدسی را نشان می‌دهد.

رولینگ یا نورد ورق به شکل استوانه‌ای

رولینگ ورق بعد از ساخت عدسی است. پس از ساخت عدسی، محیط مناسب منبع به دست می‌آید. محیط مناسب منبع را با استفاده از محیط عدسی محاسبه می‌کنند. به این ترتیب که محیط عدسی را با ضخامت ورق مورد استفاده بدنه جمع می‌کنند. سپس برای مونتاژ آماده خواهد شد. پس ابعاد ورق در این مرحله به دست خواهد آمد. پس از بدست آوردن ابعاد ورق، باید آن را در دستگاه رولینگ قرار داد. فیلم زیر نحوه رولینگ ورق را به صورت کامل نشان می‌دهد.

در رولینگ ورق به نکات زیر توجه کنید!

  • قسمت اول ورق، باید قبل از هرچیز لبه مناسب بخورد. با دستگاه صفر زن
  • ضخامت ورق را باید در نظر گرفت
  • فرض بر این است عدسی‌ها قرار است به صورت پرسی جا بخورند.
  • در هر مرحله میزان مشخصی بار به ورق بدهید!
فروشگاه اینترنتی تجهیزستانفروشگاه اینترنتی تجهیزستان خرید منبع دوجدارهخرید منبع دوجداره
برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *