منبع کویل دار یا منبع دوجداره

1398/04/01 1 نظر تجهیزات موتورخانه, منبع کویل دار

منبع کویل دار یا منبع دوجداره؟؟؟

منبع کویل دار یا منبع دوجداره : شاید برای بسیاری از کسانی که از موتورخانه استفاده می کنند این سوال پیش آید که منبع دوجداره بهتر است یا منبع کویل دار؟؟؟ جواب این سوال می تواند وابسته به پارامترهای مختلفی مانند ظرفیت استفاده، مکان استفاده، زمان استفاده، مصرف ساکنین یک ساختمان، هزینه و یا دیگر موارد باشد. در اینجا با برتری هرکدام از این دو نوع منبع آبگرم موتورخانه تصمیم را به عهده ساکنین یک ساختمان واگذار می کنیم که بین این دو نوع منبع آن که بهتر است را انتخاب کنند.

نقشه حدودی منبع دو جداره موتورخانه گرمایشی
نقشه حدودی منبع دو جداره موتورخانه گرمایشی

 

نقشه نحوه نصب منبع دو جداره در موتورخانه
نقشه نحوه نصب منبع دو جداره در موتورخانه

 

مقایسه منبع دوجداره و منبع کویل دار

مقایسه هزینه خرید

از نظر هزینه با یک ظرفیت مشخص معمولا هزینه منبع کویل دار با ضخامت ورق ذخیره یکسان با منبع دوجداره بیشتر است. چرا که در یک منبع کویل دار کویل‌های مسی و صفحه لوله و کلگی چدنی و فلنج نصب می گردد که هزینه کلی یک مخزن را نسبت به منبع دوجداره افزایش می دهد.

از طرفی استفاده از منبع کویل دار ایستاده نسبت به منبع کویل دار خوابیده و منبع دوجداره نیز هزینه بیشتری دارد زیرا منبع کویل دار ایستاده نیازمند پمپ در گردش و کویل مسی بیشتری برای ایجاد بازده مناسب است.

پس به طور خرید یک منبع کویل دار هزینه بیشتری را نسبت به منبع دوجداره دارد.

ظرفیت استفاده از منبع و بازده حرارتی

با بزرگتر شدن منبع آبگرم مورد استفاده برای ساختمان، برای انتقال حرارت بیشتر نیازمند سطح حرارتی بیشتری بین آب گرم مصرفی و آب داغ در گردش است. این سطح در منبع دوجداره از طریق جداره دوم و در منبع کویل دار از طریق لوله های مسی تامین می گردد. با افزایش اندازه منبع، نسبت سطح به حجم در منبع دوجداره کاهش می یابد و به دنبال آن بازده منبع دوجداره کاهش می یابد. به طور کلی تا ظرفیت 600 لیتر بازده حرارتی منبع دوجداره و کویل دار تقریبا یکسان است. اما تا هزار لیتر این مقدار کمی کاهش پیدا می کند.

طبق مقررات ملی ساختمان، در صورتی که ظرفیت مخزن 1000لیتر یا بیشتر باشد باید از منبع کویل دار برای منبع آبگرم موتورخانه استفاده کرد و استفاده از منبع دوجداره درست نیست. پس استفاده از منبع کویل دار در ظرفیت های بالاتر نسبت به منبع دوجداره ارجحیت دارد. از طرفی منبع کویل دار مصرف سوخت کمتری نسبت به منبع دوجداره دارد.

مکان استفاده و آب مورد استفاده

ممکن است آبی که استفاده می کنید دارای املاح معدنی کمی باشد و این مساله در رسوب و خوردگی امتیاز مهمی محسوب می شود. رسوب و خوردگی دلایل تعویض یک منبع آبگرم است. در جایی که خوردگی بسیار زیاد است استفاده از منبع انتخاب را سخت تر می کند زیرا هزینه منبع دوجداره کمتر است و بهتر است از منبع دوجداره استفاده گردد که هنگام تعویض هزینه کمتری متحمل کاربران شود.

در صورتی که در آب رسوب زیادی وجود داشته باشد، کویل مسی نیازمند اسیدشویی است. البته اسیدشویی تا دو یا در موارد نادری در 3 نوبت قابل انجام است و بعد از هربار اسیدشویی به دلیل خوردگی سطح کویل استعداد جذب رسوب بیشتر می گردد. لذا در مواردی که آب مورد استفاده دارای املاح زیادی است بهتر است از منبع دوجداره استفاده شود.

مصرف کاربران

یکی از مواردی که می تواند موثر باشد فرهنگ کاربران برای مصرف آب گرم است. تصور کنید در جایی که مصرف آب زیاد باشد بهتر است از منبع کویل دار به جای منبع دوجداره استفاده کرد. زیرا با استفاده از کویل بیشتر می توان بازده حرارتی منبع را افزایش داد و درنتیجه از کمبود آب در موارد مورد نیاز جلوگیری کرد.

لذا استفاده از منبع کویل دار به جای منبع دوجداره در ظرفیت های یکسان ولی با استفاده از کویل بیشتر توصیه می گردد.

هزینه تعمیر و نگهداری

به طور کلی هزینه تعمیر و نگهداری منبع کویل دار بیشتر از منبع دوجداره است. تنها مشکل ایجاد شده برای منبع دوجداره خوردگی و پوسیدگی است که باید به موقع تعویض گردد. اما منبع کویل دار نیازمند اسیدشویی، تعویض کویل و تعویض مخزن است. این تعمیر ممکن است در منابع ایستاده بیشتر باشد و پمپ نیز نیازمند تعویض باشد.

به طور کلی هزینه تعمیر و نگهداری در منبع کویل دار بیشتر از منبع دوجداره است.

هزینه تعویض منبع کویل دار و دوجداره

هزینه تعویض منبع کویل دار ایستاده معمولا از منبع دوجداره و منبع کویل دار خوابیده کمتر است. در صورتی که قصد دارید به جای منبع دوجداره از منبع کویل دار یا برعکس استفاده کنید ممکن است هزینه های بیشتری را بابت تعویض لوله کشی پرداخت کنید. در صورتی که از مخزن قبلی خود به خوبی پاسخ گرفته اید پیشنهاد می شود که به فکر افزایش ظرفیت و یا تغییر نوع مخزن نباشید و مخزن قبلی را جایگزین کنید.

امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد.

 

کلیک صنعت مشاوره خرید منبع آبگرم موتورخانه

تجهیزستان فروش منبع دوجداره و منبع کویل دار موتورخانه

برچسب ها
1 نظر
  1. محمدرضا آذرشب

    لطفا نظر خود را در مورد این مطلب ارسال نمایید. با تشکر

    پاسخ

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *