1398/02/07 بدون نظر تجهیزات موتورخانه

منبع آبگرمکن صنعتی کارواشی چیست؟

منبع آبگرمکن صنعتی کارواشی ، که به منبع کارواشی یا استخری معروف است، از جمله ارزانترین مواردی است که برای منابع کارواشی مورد استفاده قرار می‌گیرد.این نوع منبع برای این استفاده می شود تا با اتصالا منبع به مشعل، از بازده حداکثر برای مصرف آب گرم مصرفی بهره مند شویم. با توجه به تجهیزات کمی که این نوع منبع نیاز دارد، این منبع بسیار برای کارواش ها، آب گرم استخرها، آب گرم برای مصارف کارگاهی و از این قبیل مورد استفاده قرار میگیرد.

محاسبه حجم منبع آبگرمکن صنعتی کارواشی

انتخاب ظرفیت آب گرم کارواشی، تقریبا نیازمند تجربه و امکانات است. یک روش این است که از روش های سر انگشتی برای محاسبه این موارد اقدام کنیم. در این روش به ازای میزان مصرف آب گرم، یک مقدار آب در نظر گرفته می شود. ولی باید توجه داشته باشید، که با توجه به اینکه این منابع بسیار متنوع هستند، امکان اینکه ظرفیت را تغییر داد وجود دارد. همچنین برای بالابردن بازده حرارتی، می توان از روش های مختلف همچون بیشتر کردن پاس لوله، بالا بردن ظرفیت مخزن، بیشتر کردن سطح حرارتی و از این قبیل استفاده کرد که در ادامه این مطلب توضیح داده خواهد شد.

محاسبه حجم منبع ذخیره آب گرم کن صنعتی، از طریق همان محاسبه حجم آب گرم بهداشتی است. شما می‌توانید این مطلب را در قسمت محاسبه حجم آب گرم بهداشتی ملاحظه کنید. ولی در انتخاب منبع، باید به موارد ذیل توجه کرد.

 1. دقیقا چه مصرف کننده‌هایی داریم
 2. کاربری برای کجاست
 3. محل قرارگیری مخزن کجاست
 4. مخزن به صورت ایستاده است یا خوابیده (که خوابیده بازده بیشتری دارد)
 5. مخزن موقت است یا دائم
 6. مشعل مورد استفاده در مخزن چگونه است.

انتخاب مشعل مناسب برای آب گرم کن فوری

برای انتخاب مشعل، موارد مختلفی وجود دارد. در انتخاب مشعل باید میزان مصرف را محاسبه کرد. سپس با توجه به میزان مصرف، دمای ورود و خروج و داشتن ضریب حرارتی آب، الباقی مسائل قابل محاسبه است. فرمول زیر را در نظر بگیرید.

ظرفیت حرارتی مورد نیاز مشعل = میزان مصرف آب (به لیتر در ساعت) × ظرفیت حرارتی آب (به کیلوکالری بر هر لیتر به ازای یک درجه سانتیگراد تغییر دما) × دمای ورود و خروج آب مصرفی ( به سانتیگراد)

ظرفیت حرارتی آب ، دقیقا برابر با 1 کیلوکالری در هر لیتر است به ازای یک درجه سانتیگراد تغییر. همچنین دمای ورود و خروج آب برابر با ورودی 20 درجه سانتیگراد و خروجی 50 درجه سانتیگراد است. یعنی اختلاف دمای ورود و خروج می‌شود 30 درجه سانتیگراد. پس فقط با داشتن مصرف آب، مقدار حرارت مورد نیاز به دست خواهد آمد. معمولا این نوع آب گرمکن، بازده حرارتی بالایی ندارد. لذا بهتر است که این مقدار را در یک ضریب مناسب ضرب کنیم. با توجه به ضرایب اتلاف و راه اندازی و همچنین بازده مشعل، بهتر است . این عدد را در 1.5 ضرب کنیم تا ظرفیت مشعل محاسبه شود. پس موارد ذیل را باید در نظر گرفت:

 1. بازده مشعل (معمولا 0.8)
 2. بازده خود آبگرمکن (0.8)
 3. مقدار اتلاف (10 درصد)

جمعا می‌شود حدود 50 درصد. که باید لحاظ گردد. در برخی جاها که حجم مخزن کم است، باید مخزن را به شکل دیگر ساخت. بهتر است دو پاس یا سه پاس ساخته شود. یا لوله ها بیشتر شود. موراد ذیل، در بازده مخزن نقش دارند:

 1. تعداد پاس حرارتی لوله
 2. قطر لوله آتش خوار
 3. مشعل و دم گیر مشعل
 4. وجود فین اطراف لوله
 5. اتصال پره اطراف لوله
 6. ایجاد شیار در داخل لوله
 7. جوش دادن حلقه دور لوله
 8. استفاده از سه راهی به جای زانو در حالت دو پاس

لینک‌های مفید

فروشگاه اینترنتی تجهیزستان

فروشگاه اینترنتی کلیک صنعت

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *