1398/04/15 بدون نظر تجهیزات موتورخانه, منبع دوجداره

منبع آب گرم کن دوجداره موتورخانه

منبع آب گرم کن دوجداره موتورخانه ، یکی از تجهیزات مورد نیاز برای آب گرم در موتورخانه است. کلیک صنعت، معتبرترین تولید کننده منبع دوجداره در ایران است. این شرکت، راهنمای خرید منابع آب گرمکن دو جداره با ظرفیت‌های استاندارد را تهیه کرده است. این راهنما، در اختیار مشتریان قرار داده شده است کلیک صنعت طراحی خود را با در نظر گرفتن کلیه اصول مهندسی و استانداردهای موجود انجام می‌دهد. تجهیزات کارگاه های کلیک صنعت این گروه را در تامین سفارشات شما مشتریان عزیز در امر ساخت و طراحی تمامی تجهیزات موتورخانه های گرمایشی و سرمایشی توانا ساخته است. برای دیدن کاتالوگ و لیست قیمت منبع دو جداره کلیک صنعت بر روی لینک زیر کلیک کنید.

درباره منبع آب گرم کن دوجداره موتورخانه

منابع آب گرم شامل دو نوع هستند. یا به صورت مستقیم خواهد بود . که از این جمله می‌توان به آبگرمکن‌های خانگی اشاره کرد. یا به صورت غیرمستقیم هستند که در تماس مستقیم با شعله قرار نمی‌گیرند. منبع دو جداره از جمله آبگرمکن های غیر مستقیم است. منبع دوجداره از دو لایه تشکیل شده است. لایه داخلی همان جداره منبع ذخیره است. این لایه همیشه ضخیم تر از لایه خارجی است. در این قسمت مقدار آب ذخیره شده وجود دارد . این آب توسط جداره خارجی گرم می‌شود. جداره خارجی مانند جاکت اطراف جداره داخلی پوشیده شده است . ضخامت آن کمتر از جداره داخلی است. این جداره مسئولیت انتقال گرما از طریق سطح حرارتی مشترک به آب مخزن را دارد. در این لایه آب داغ دیگ، که به آن آب داغ و شوفاژ نیز می‌گویند، داخل جداره جریان می‌یابد. این عمل باعث گرم شدن آب مصرفی می شود.

کار منبع دو جداره در موتورخانه چیست؟

وظیفه منابع دو جداره در موتورخانه تامین آب گرم مصرفی داخل ساختمان است. این آبگرمکن که در اغلب ساختمان های حرارت مرکزی دیده می‌شود. و از دو استوانه تو در تو تشکیل شده است. آب داغ یا بخار تهیه شده در دیگ به جدار خارجی منبع ارسال شده و آب موجود در استوانه داخلی را گرم می‌کند. این منبع دقیقا مانند یک مبدل حرارتی دو لوله ای کار میکند که دارای مخزن ذخیره است.

برآورد مقدار حجم منبع دو جداره

برای برآورد میزان حجم مورد نیاز یک منبع به اطلاعاتی از قبیل تعداد نفرات ساختمان، تعداد شیرهای مصرفی، نوع کاربری یک ساختمان، ضریب تقاضا برای افراد یا سکنه یک ساختمان نیاز است. مثلا برای 10 واحد مسکونی که هر کدام حدود یک حمام و سرویس بهداشتی معمولی و یک سینگ ظرفشویی دارند، یک منبع 1000 لیتری دو جداره کفایت می‌کند.

راندمان و بازده منبع حرارتی دو جداره

راندمان حرارتی منابع دو جداره حدودا 95 درصد است. در یک موتورخانه، موقعیت منبع دو جداره به طول واضح نشان داده شده است.

ظرفیت منبع دو جداره

ظرفیت نامی منابع دو جداره با توجه به کاربری های متفاوت فرق می‌کند. همچنین با توجه به اینکه محل قرارگیری منابع دو جداره بسیار متفاوت است، اندازه های هندسی منابع دو جداره بر حسب استاندارد خاصی نیستند. فقط نوع این مخازن و ابعاد آن به صورتی ساخته می‌شود که با توجه به ابعاد ورق گالوانیزه موجود در بازار، کمترین میزان اتلاف ورق را داشته باشد. لذا طول این منابع معمولا مضربی از 1 متر یا 1.25 متر یا 1.5 متر است.

االبته حجم منبع با توجه به حجم منبع داخلی قابل محاسبه است. معمولا ظرفیت بین 300 لیتری تا 2000 لیتری بسیار رایج است. میزان ظرفیت آبگرمکن مصرفی پس از محاسبه کامل مصرف کننده‌ها به دست خواهد آمد. این میزان با توجه به تعداد مصرف کننده‌ها و نوع کاربری متفاوت است. ظرفیت آبگرمکن دوجداره پس از محاسبه در محاسبه ظرفیت دیگ موثر است که باید در این قضیه لحاظ شود.

نقشه نحوه نصب منبع دو جداره در موتورخانه
نقشه نحوه نصب منبع دو جداره در موتورخانه

جنس منبع دو جداره

جنس ورقه منابع آبگرمکن دوجداره معمولا آهن گالوانیزه است. از ورق ST37 فولاد مبارکه اصفهان است و در شمس آباد قم به صورت گرم گالوانیزه می‌شود. ورق این نوع منبع، با توجه به فشار پایین در آنها ، ضخامت بالایی ندارد. معمولا از 8 میلیمتر تجاوز نمیکند. ولی با این حال باید توجه کرد که در تامین جنس این نوع ورق، حتما از آهن گالوانیزه گرم استفاده شود . اینطور از عمر آن کاسته نمی‌شود و قسمت گالوانیزه روی منبع از بین نمی‌رود.

ضخامت ورقه‌های منبع دو جداره 2 تا 3 میلیمتر برای جداره بیرونی است. برای ورق داخلی 4 تا 5 میلیمتر است. استفاده از کپ‌های خارجی به صورتی است که معمولا یک میلیمتر بیشتر از ضخامت داخلی است. یعنی در صورتی که ضخامت بدنه 5 میلیمتر است بهتر است که ضخامت عدسی یا درپوش انتهایی مخزن 6 یا 8 میلیمتر باشد. این بسته به نیاز و سفارش مشتری انجام می‌شود.

استاندارد طراحی منابع آب گرم ذخیره

 • ASME : American Society of Mechanical Engineering
 • BS : British Standard
 • ASHRAE : American Society of Heating, Refrigerating, and Air Conditioning Engineering
نقشه حدودی منبع دو جداره موتورخانه گرمایشی
نقشه حدودی منبع دو جداره موتورخانه گرمایشی

نرم افزارهای مورد استفاده جهت طراحی بدنه منبع آب گرم ذخیره

 • کتیا CATIA
 • Solidworks
 • PVElite
 • Inventor

نکات فنی طراحی منبع آبگرم ذخیره کویل دار یا دو جداره

 • در تاسیسات بزرگ بهتر است به جای یک منبع از دو یا چند منبع استفاده شود. که در مجموع همان ظرفیت را داشته باشند.
 • برای تسریع گرمایش آب باید طول منابع دو جداره به نسبت قطرشان زیاد باشد تا سطح تبادل حرارت افزون گردد.
 • جهت جلوگیری از تلفات حرارتی منبع حتما باید آن را عایق پیچ نمود.

پیشنهاد کلیک صنعت برای منبع آب گرم کن دوجداره موتورخانه

تجربه نشان داده است که منابع آبگرمکن دوجداره و کویل دار و مخازن استوانه‌ای، از ناحیه عدسی‌ها آسیب می‌بینند. در واقع از این محل شروع به پوسیدگی و خوردگی می‌کنند. دلیل این مساله کشیدگی و ترک‌های بسیار ریز در حین ساخت است. به همین دلیل استفاده از عدسی با یک نمره بالاتر می‎تواند عمر منبع را تا 5 سال بیشتر افزایش دهد.

اگر بین خرید بین منبع دو جداره یا کویل دار شک دارید، لطفا مطلب “مقایسه بین منبع کویل دار و منبع دو جداره” را بخوانید!

عوامل موثر در نصب منبع آب گرم کن دوجداره موتورخانه

در نصب منبع دو جداره و منبع کویل دار عوامل بسیار زیادی وجود دارد. در اینجا به چند عامل در نصب منبع دو جداره اشاره می‌شود.

 1. آیا برای جابه جایی تا محل نصب باید از مسیر پله گذر شود؟
 2. آیا محل عبور و موتورخانه تنگ است یا جای ازادی دارد؟
 3. آیا لوله های متصل به منبع دو جداره فرسوده هستند؟
 4. آیا عایق کاری برای منبع قبلی انجام شده است؟
 5. آیا اتصالات مهره ماسوره ای یا فلنج دار است؟
 6. آیا برای عبور مخزن نیاز به باز کردن مشعل، پمپ یا کلکتور است؟
 7. آیا منبع دوجداره در ارتفاع بالایی قرار دارد؟
 8. آیا نیاز به تعویض لوله‌ها نیز هست؟
 9. آیا سقف محل نصب کوتاه است؟
 10. آیا محلی برای نصب جرثقیل مانند تیرآهن، لوله گاز ساپورت دار یا هر گونه سازه ای وجود دارد؟
 11. منبع مورد نظر به صورت خوابیده است یا ایستاده؟
 12. منبع مورد نظر چه حجمی و چه ضخامتی دارد؟

همچنین می‌توانید این مخزن را از سایت تجهیزستان نیز تهیه کنید!

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *