1398/01/25 بدون نظر بلاگ, تجهیزات موتورخانه, منبع انبساط

منبع انبساط موتورخانه استوانه ای

منبع انبساط موتورخانه استوانه ای به منظور تثبیت فشار سیستم و فراهم آوردن امکان انبساط حجمی آب در اثر افزایش دما در سیستم های بسته، لازم است از ظرفی به نام منبع انبساط استفاده شود.

منبع انبساط باز

این منبع که با هوای آزاد در ارتباط است، در خط مکش پمپ و بر فراز بالاترین مبدل حرارتی ساختمان (حداقل 7 فوت بالاتر) نصب می‌شود.

نکات مهم در نصب منبع انبساط باز موتورخانه
  • اتصال منبع انبساط به خط مکش پمپ سبب میگردد که سمت مکش پمپ تحت فشار اتمسفر قرار داشته هوا نتواند به داخل سیستم نفوذ کند.
  • فشار استاتیکی ناشی از ارتفاع آب در منبع انبساط که روی پمپ اعمال میشود باید بزرگتر از افت فشار در خط AC باشد.
  • بهتر است وسایلی از قبیل صافی پمپ که خود موجب افت فشار هستند در محل هایی مانند 1 یا 2 نصب گردند تا از زیاد شدن افت فشار خط AC احتراز گردیده منبع انبساط در یک ارتفاع منطقی قرار گیرد.
  • هرچند که از لحاظ تئوری میتوان منبع انبساط را تنها با یک لوله با سیستم مرتبط نمود ولی بهتر است به منظور شرکت دادن آب منبع انبساط در سیرکولاسیون، دو لوله یکی برای رفت و دیگری جهت برگشت آب از منبع انبساط در نظر گرفته شود.
  • منبع انبساط باز برای سیستم های حرارت مرکزی با فشار کم و دمای حداکثر 180 فارنهایت مناسب است.

نحوه انتخاب منبع انبساط باز

به طور کلی برای محاسبه حجم منبع انبساط باید ابتدا حجم تمامی آب های موجود در لوله ها و مخازن را باید در نظر گرفت و با توجه به فرمولهای مختلف حجم منبع انبساط را به دست آورد. ولی به طور کلی با استفاده از جداول و فرمولهای مختلف تخمین و همچنین ظرفیت دیگ مورد استفاده، می توان حجم منبع انبساط را به دست آورد. فرمول زیر حجم منبع انبساط باز را بر حسب لیتر به دست می‌دهد.

 
ظرفیت حرارتی دیگ (بر حسب کیلوکالری بر ساعت) × 003 . 0 = ظرفیت منبع انبساط باز ( بر حسب لیتر)
 
البته این مقدار یک مقدار تخمینی است و برای ساختمان‌های بزرگ با حجم تاسیسات آب و گرمایش بالا و متراژ لوله کشی بالاتر باید از فرمولهای مهندسی استفاده کرد که این امر توسط مهندسین تاسیسات و سیالات صورت می گیرد.
 

منبع انبساط باز مکعبی شکل

کلیک صنعت سازنده منبع های انبساط مکعبی شکل با ظرفیت های مختلف است. نصب منابع طبق درخواست کارفرما انجام می‌شود.

  

منبع انبساط بسته

این منبع در سیستم های گرمایشی با دمای آب زیاد (بیش از دمای آب جوشش آب در فشار جو) و نیز در مواردی که به علت محدودیت ارتفاع موتورخانه یا هر دلیل دیگری نتوانیم از منبع انبساط باز استفاده نماییم، به کار می‌رود. این منبع که در هر جای ساختمان میتواند قرار گیرد، با هوای آزاد ارتباط ندارد و فشار سیستم توسط بالشتک هوا، بخار و یا یک گاز بی اثر مانند ازت که نیمی از حجم منبع را اشغال میکند تامین میگردد. حداکثر فشار بستکی به مقتضیات طراحی دارد و برای کنترل کردن آب از شیر اطمینان استفاده میگردد. حداقل فشار در منبع انبساط باید به اندازه ای باشد که موقع سرد بودن سیستم بالاترین رادیاتور از آب پر باشد. ضمنا لازم است در تمام نقاط مرتفع سیستم شیرهای هواگیری نصب شوند.

قیمت منبع انبساط از تاریخ 23 فروردین 1399
قیمت منبع انبساط از تاریخ 23 فروردین 1399
قیمت منبع انبساط باز به صورت روزانه توسط کارشناسان کلیک صنعت تعیین میشود.
شماره تماس : 66313019-021

 

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *