استاندارد شیرآلات و فلنج ها

استاندارد شیرآلات و فلنج ها نیز مانند تمامی ابزار و تجهیزات مصرفی در صنعت که با تبعیت از یک استاندارد ویژه و مخصوص تولید میشوند فلنج ها ، شیرآلات ، اتصالات و گسکت ها نیز طبق استاندارد ASME تولید میشوند که مربوط به بخش B16 آن می باشد.

امروزه استاندارد ASME در 32 قسمت در بخش B16 اندازه ها ، تلرانس ها ، رتبه بندی برای فشار و دما ، مواد اولیه و تست این تجهیزات را پوشش می دهد. می توان گفت اولین مرحل به ویژه برای ولیدکنندگان و مصرف کنندگان در صنایع مثل پتروشیمی و نفت و گاز مطالعه استاندارد شیرآلات و فلنج ها می باشد که از مهم ترین ابزار های کار به خصوص در تولید مخازن یا لوله کشی های تحت فشار می باشد.

ASME B16 برای چه کسانی مفید و قابل استفاده است ؟

مطالعه استاندارد شیرآلات و فلنج ها  از بخش B16  موجب دریافت اطلاعات کاربردی برای تولیدکنندگان ، دانشجویان ، مدیران ، فروشندگان و دیگر مصرف کنندگان در مشخصات ، خرید ، نگهداری و آموزش انواع فلنج ، شیرآلات ، اتصالات و گسکت ها همراه با تجهیزات تحت فشار همراه با دیگر تجهیزات مورد استفاده در سیستم طراحی شده. بخش B16 شامل شیرآلات ، فلنج ها ، گسکت ها و اتصالات میشود که در این بخش فقط به استاندارد شیرآلات و فلنج ها  می پردازیم.

فلنج ها

فلنج لوله ها و اتصالات

این استاندارد شامل اندازه گذاری ، تلرانس ، مواد اولیه و رتبه بندی برای فشار و دماها میشود و با متدهای طراحی در متن های زیر آشنا می شوید :

فلنج ها در کلاس های مختلف 150 ، 300 ، 400 ، 600 ، 900 ، 1500 ، 2500 طراحی میشوند که معمولا چشمگیر ترین تفاوت این کلاس ها در وزن آنها می باشد. فلنج ها طبق اندازه گذاری متوسط NPS از 1/2 اینچ تا 24 اینچ طراحی و تولید میشوند. اما کلاس 2500 دارای محدودیت هایی در ساخت می باشد که از سایز 1/2 تا 12 اینچ تولید می شود.

فلنج اتصالات در کلاس های بین 150 تا 300 از سایز 1/2 تا 24 اینچ تولید می شوند همراه با اتصالات ، پیچ ها و مهره ها که براساس واحد اندازه گیری امریکایی می باشند و با اینچ اندازه گذاری میشود. این استاندارد به تنهایی کاربرد زیادی ندارد اما تجهیزات گفته شده در این استاندارد همراه با مخزن های تحت فشار بویلر ها و لوله کشی های فشار قوی ورد استفاده قرار میگیرد .

فلنج های orifice
فلنج weld neck :

این فلنج در کلاس های 300،600،900،1500،2500 طبق دستگاه های اندازه گیری امریکایی تولید میشوند و بیشترین استفاده آنها در طراحی و ساخت منبع های تحت فشار می باشد که به بدنه های منبع یاسر لوله از قسمت گردنه آنها جوش داده میشوند .

 

 فلنج slip-on and threaded : فلنج های دنده ای برای لوله و اتصالات دنده ای استفاده میشوند و در کلاس 300 تولید میشوند.

 

شیرآلات

شیرآلات face to face و end to end  در ASME B16.10

در این استاندارد ابعاد رو در رو و لبه های انتهایی ، زاویه های شیر ، مواد اولیه ، اندازه ها ، کلاس ، نوع اتصالات شیرآلاتی مثل شیرفلکه های کشویی مشخص شده است.

شیرآلات با لبه های فلنج دار ، رزوه کاری شده ، جوشی ASME B16.34

در این بخش از شما می توانید اطلاعاتی در مورد فشار ، درجه حرارت ، ابعاد ، تحمل ،مواد ، نیازهای معاینه غیر مخرب ، آزمایش ،و مارک برای فلنج ریخته گری ، جعلی ، و ساخته شده ، رشته ای ،و دریچه های فولادی انتهایی و ویفر یا فلنج ،آلیاژهای پایه نیکل و سایر آلیاژها دریافت کنید تا در طراحی ، ساخت و یا خرید شیرآلات مورد نظر خود بالاترین بازدهی را در سیستم خود داشته باشید.

استفاده از شیرآلات ترموپلاستیک در سیستم های توزیع جریان گاز  ASME B16.40

به طور استاندارد اگر بخواهیم برای توزیع جریان از گاز از شیر های ترموپلاستیک استفاده کنیم از سایز 1/2 تا 12 اینچ باید استفاده کرد که بیشترین استفاده آن در توزیع سوخت گازی و خطوط سیستم در زیر زمین می باشد. معمولا در دمای -20 تا 60 درجه سانتی گراد می باشد.

استفاده از شیر آلات فلزی در در خطوط لوله کشی ASME B16.44

این بخش از استاندارد در مورد ساخت نوع جدید شیر آلات کاربرد دارد و در اندازه های NPS تولید میشود. این شیرآلات برای سیستم های داخلی بعنوان شیر قطع جریان گاز استفاده میشوندو در نزدیکی ورود کنتور نصب میشوند. محصولات تولید شده با این استاندارد در دماهای بین 0 تا 52 درجه سانتی گراد و فشار زیر 5psi بکار گیری میشوند یا ممکن است در فضاهای باز و …. استفاده شوند که دما نباید زیر 0 درجه سانتی گراد یا بالاتر از 52 درجه سانتی گراد باشد.

استفاده از شیر آلات فلزی در در خطوط لوله کشی ASME B16.33

این نوع شیر آلات کاربردشا مثل بخش B16.44 می باشد اما تا فشار 175psi و دمای بین -29 تا 66 درجه سانتی گراد بکارگیری میشوند.

استفاده از شیرآلات فلزی در خطوط توزیع گاز ASME B16.38

این نوع شیر آلات از سایز 2.1/2 تا 12 اینچ تولید شده و معمولا در کنترل جریان گاز بکارگیری میشود و حداکثر فشار قابل تحمل آنها 125psi می باشد.

 

 

برای مطالعه دیگر مطالب به سایت کلیک صنعت مراجعه کنید.

برای خرید اینترنتی می توانید به سایت تجهیزستان مراجعه نمایید.

صفحه خرید محصول فروشگاه اینترنتی تجهیزستان

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *