تست هیدرواستاتیک

تست هیدرواستاتیک

تست هیدرواستاتیک از مجموعه فرایند هایی می باشد که در آن اجزایی مانند سیستم های لوله کشی , سلندر های گاز , دیگ های بخار , مخازن تحت فشار برای مقاومت و نشت تست و آزمایش می شوند. لازم به ذکر است بعد از خاموش شدن و تعمیر هر یک از مواد گفته شده دوباره باید تست انجام شود.

تفاوت با هیدروتست چیست؟

هیدروتست فقط یک تست برای بررسی نشتی لوله است که قبل از حمل سیال انجام میشود. تست هیدرو یک تست بسیار امن و مطمين برای آزمایش خطوط لوله و تجهیزات می باشد. آزمایش هیدرواستاتیک شامل پر کردن سیستم با مایع است. هنگامی که سیستم با مایع پر شد. برای آزمایش یکپارچگی سیستم تحت فشار قرار می گیرد.

پارامتر های آزمایش هیدرو استاتیک باید به طور مشخص در مرحله طراحی مشخص شده و در بخش های لازم پروژه ذکر شود. این دستور عمل در AWWA  بخش M41  و در استاندارد ANSI/AWWA C600  به شرح زیر می باشد:
فشار در هنگام فرایند تست باید 1.5  برابر فشار عملیاتی باشد و مدت زمان این تست 2 ساعت می باشد.

در تست هیدرو استاتیک حتی بدون وجود هوا در سیستم ممکن است نشت های کوچک به سختی قابل شناسایی باشد. از آنجا که گسترش هوا در داخل داخل خطوط سیستم منجر به تغییرات در فشار سیال میشود هوای محبوس شده تست را دشوار تر میکند.

تست مخزن های CNG

یکی از بخش های مهمی که تست هیدرواستاتیک در آن کاربرد دارد بررسی و آزمایش مخزن های CNG  می باشد. این آزمایش عمدتا برای بررسی سفتی ,نشتی ,خوردگی , نقص و دوام مخزن ها می باشد تا مطمین شویم برای سوختگیری مناسب است یا خیر. با توجه به کیفیت تست در کشور های مختلف قیمت و هزینه متفاوتی دارد.

آزمایش مخزن های CNG  به دو صورت زیر انجام میشود :

 • واتر جکت
 • بدون واتر جکت

روش انجام آزمایش و تست مخزن به روش واتر جکت

این تست به این روش انجام می شود که با استفاده آب و ایجاد فشار هیدرولیکی به اندازه فشار کایری مخزن , مخزن مورد نظر به دلیل فشار ایجاد شده تغییر حجم پیدا می کند . پس از مدتی معین به میزانی مشخص و ثابت می رسد.

این میزان افزایش حجم که در انگلیسی Total volumetric expansion  نام دارد. پس از انجام این فرایند فشار مخزن را کاهش می دهند تا به فشار 0 نسبی برسد.

حجم مخزن پس از کاهش فشار کاهش یافته است اما به مقدار اولیه نمیرسد به این مقدار Premanent volumetric expansion  میگویند. نسبت مقدار PVE  به   TVE را محاسبه میکندد.نتیجه بالاتر از %۱۰ باشد مخزن مورد نظر در تست رد شده و قابل استفاده نمی باشد.

روش انجام تست بدون واتر جکت

این روش انبساط غیر مستقیم و یا بدون واترجکت نیز نام دارد. در این روش کپسول و یا مخزن مورد نظر را با آب پر میکنند و تحت فشار قرار می دهند و مقدار آب نشت شده را اندازه گیری میکنند و طبق مقدار آن مخزن رد و یا تایید می شود.

تست هیدرواستاتیک خطوط لوله های فولادی

 

تست با آب
 • بخشی که مورد بررسی می باشد و تست می شود باید از هوا خالی شود سپس آب وارد لوله ها شده و آنها را آب بند میکنند.
 • دمای سیال و سیستم را کنترل میکنند
 • پس از کنترل دما می توان افزایش فشار را به ظور آهسته و پله پله انجام داد
 • دسترسی به نقطه امن که به توانیم بررسی های موردنظر را انجام دهیم دارای مدت زمان مشخصی می باشد. درصورتی که فشار برابر با فشار تست و یا کمتر از ۱۰۰ بار باشد بعد از ۱۵ دقیقه و در صورتی که بالاتر از ۱۰۰ بار باشد بعد از ۳۰ دقیقه
 • پس از انجام تست برای تخیلیه آب ابتدا vent  ها را باید باز کرد تا از خطر های احتمالی ناشی از جریان سیال جلوگیری نمود این کار را بلافاصله بعد از انجام تست انجام دهید زیرا ممکن است باعث خوردگی دیواره لوله شود
تست با هوا

در هنگام تست با هوا رعایت نکات زیر الزامی بوده و در صورت درست انجام نشدن می تواند خطراتی جبران ناپذیر به بار آورد :

 • در هنگام انجام این تست باید نکات ایمنی بیشتری در نظر گرفت و رعایت کرد
 • در فشار های کم مثل ۰.۵ تا ۲ بار تست از بخش هایی مثل نقاط جوش و اتصالاتی که قابل جدا شدن هستند گرفته می شود
 • مثل روش تست با آب فشار را باید به صورت آهسته و پله پله افزایش داد
 • تست را انجام داده و پس از اتمام به طور مداوم فشار را کم کنید

در حین انجام تست به نکات زیر توجه کنید :

 • هیچگونه نشتی و خروج مایعی در تست هیدرواستاتیک مشاهده نشود
 • در تست پنوماتیک هیچگونه حبابی دیده نشود
اطمینان تست هیدرواستاتیک

این آزمایش از آزمایش هایی می باشد که خطر ناک بوده و نیاز است توسط پرسنل و اپراتور دارای صلاحیت انجام شود. رعایت نکات و روش های توصیه شده برای تست سیستم های مختلف باعث شده تا خطرات ناشی از این تست تا حدودی کاهش یابد.

نشت در هنگام تست می توان خطرات جانی و مالی مختلفی را ایجاد کند اگر مایع سمی یا آلوده باشد می تواند مشکلات عظیم تری را به بار آورد و به اپراتو و تجهیزات صدمه بزند.

برای انجام تست تجهیزاتی از قبیل

 • مخزن آب
 • مخزن قابل شرب
 • پمپ برای پرکردن و پمپاژ آب به داخل سیستم
 • سیتم دما سنج
 • سیستم فشار سنج

این تست و استاندارد های آن براساس ASME ASTM,ISO می باشد. توجه داشته باشید این مطلب خلاصه ای از فرایند تست هیدرواستاتیک بوده و شما عزیزان برای دربافت اطلاعات بیشتر به کدهای تعریف شده در استاندارد های قید شده مراجعه کنید.

 

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *