نکات ویژه جوشکاری

نکات ویژه جوشکاری

نکات ویژه جوشکاری

 

یکی از فرایند های مهم و ویژه بیشتر صنایع مادر جوشکاری می باشد. همه ما در طول زندگی چند باری با صحنه جوشکاری مواجه شدیم. جوشکاری فرایندی بسیار مهم به ویژه در سیستم های پتروشیمی و نفت و گاز , مخازن تحت فشار و …. می باشد. نکات ویژه جوشکاری شامل بخش هایی بسیار گسترده ای می باشد که در این بخش با تعدادی از آنها آشنا می شوید.

در این بخش سعی کرده ایم تا بخش کوچکی از نکات ویژه جوشکاری را برای شما توضیح دهیم.

قابلیت جوش پذیری چیست ؟

قابلیت جوش پذیری شامل خواص و نکات پیچیده ای است که به سادگی نمیتوان آن را تعریف ونمود ولی به طور ساده می توان آن را سازگاری شرایط  متالورژیکی یک فلز یا آلیاژ با یک فرایند جوشکاری به منظور ایجاد یک اتصال جوش با خواص مطلوب و مورد نظر دانست .

عبارت سازگاری شرایط متالورژیکی را می توان به ساخت یک پیوند بین فلز جوش و فلز پایه بدون ایجاد فاز های مضر در فرایند تعریف نمود.

جوش تحت شرایط کاربری

یکی از پارامتر های مهم که در طی فرایند جوشکاری فلزات باید در نظر بگیریم توانایی جوشکاری تحت شرایط کاربری می باشد. اگر بخواهیم برای شرایط کاربری مثال بزنیم می توان به مقاومت به ضربه در دمای پایین , ثبات در دمای بالا و یا هر شرایطی را که برای آن منظور طراحی شده که به طور خلاصه به آن شرایط کاربری میگویند. قابلیت جوش پذیری به نوع فرایند جوشکاری و شرایط آن نیز بستگی دارد.

یک فرایند جوشکاری اغلب با اعمال حرارت توسط یکی منبع تغذیه گرمایی صورت میگیرد و طی آن :‌

  • فلز جوش به محض قرار گرفتن در داخل شیار جوش باسرعت سرد می شود
  • منطقه حرارت دیده سرد میشود
  • در منطقه حرارت دیده با فلز جوش کرنش بوجود می آید
  • وجود تنشهاي باقی مانده در اطراف شیار اتصال جوش پس از انجماد

پدیده هایی که در بالا ذکر شده توانایی ایجاد مشکل در فرایند جوشکاری دارند .معمولا این پدیده ها در طی مراحل جوشکاری یا بعد از انجماد جوش را دارند. به طور مثال ایجاد ترک پس از انجماد منطقه جوش یکی از این مشکلات می باشد و باید در نظر داشته باشیم که علیرغم اینکه مشکلات جوشکاری به صورت مشابه ظاهر میشوند ولی دلایل ایجاد این مشکلات متفاوت بوده است . در این میان باید قابلیت جوشکاری فولاد های مختلف در شرایط کاربرذی در نظر داشت.

ترک های ناشی از تنش حرارتی نیز می توانند در طول تنش گیری یا حین کار ظاهر شود.

قابلیت جوش پذیری فلز به عواملی بستگی دارد که از مستعد بودن قطعات تحت جوش نسبت به مشکلات اشاره شده از جمله آنها و یکی از مهم ترین آنها می باشد. همین مشکلات اشاره شده که در حین یا پس از فرایند بوجود می آیند به دلایل مختلف متالورژیکی مرتبط می شوند.

 

بعضی از فاکتور های متالورژیکی که علاوه بر ویژگی های خاصی طراحی شده برای قطعات که بر روی قابلیت جوشکاری موثر است عبارتند از :‌

  •  ترکیب شیمیایی قطعه ریختگی با توجه بیشتر به عناصر گوگرد و فسفر
  • سیکل حرارتی طی عمل جوشکاری
  • وجود هیدروژن در محیط جوشکاری
  • پیش گرم کردن و پس گرم کردن
ترکیب شیمیایی

براي تعیین روش جوشکاري یکی از مهمترین پارامترها دانستن ترکیب شیمیایی است . در عملیاتجوشکاري محل جوش مستعد ایجاد پدیده جدایش میباشد و این پدیده باعث ناهمگونی شیمیایی و ساختاريدر موضع جوش میگردد و به همین دلیل ترکیب شمیایی در محل جوش از اهمیت بالایی برخوردار است.

جوش پذیری مواد گالوانیزه

شاید تا بحال این پرسش برای شما پیش آمده که آیا مواد گالوانیزه قابل جوشکاری هستند یا خیر ؟

مواد گالوانیزه را میتوان جوشکاری کرد اما این فرایند بسیار سخت بوده و مثل جوشکاری لوله یا ورق های فولادی نمی باشد که روکش ندارند. مقدار روی و زینک موجود در گالوانیزه انجام فرایند ذوب و جوشکار یرا دچار چالش و سختی هایی میکند. به همین دلیل ابتدا فرایند جوشکاری صورت میگیرد سپس بخش های جوشکاری شده را گالوانیزه کرده را زینک میکنند.

عیوب جوش

پس شناخت و آشنایی با قابلیت جوش پذیری یکی از بخش های مهم ارزیابی کیفیت جوش می باشد. ممکن است در طی بازرسی و ارزیابی کیفیت جوش به ناپیوستگی هایی برخورد نمایید . به طور عمومی، ناپیوستگی عبارت است از هرگونه انفصال در ساختار یکنواخت قطعه.

به عنوان مثال دست انداز در یک جاده، یک ناپیوستگی محسوب می شود زیرا باعث انفصال در سطوح صاف و یکنواخت جاده شده است.

 

ناپیوستگی به هرگونه انفصال یا نا هماهنگی در ساختار یکتواخت قطعه مانند عدم یکنواختی در خواص مکانیکی , متالورژیکی یا فیزیکی قطعه گویند.
عیب هرگونه ناپیوستگی که منجر به تاثیر سو در قطعه می شود را عیب میگویند و از حد مجاز استاندارد عبور کرده و مردود می باشد.

 

ناپیوستگی های رخ داده در جوش معمولا در شکل های زیر پدیدار می شوند  :

ناپیوستگی های جوشکاریناپیوستگی های جوشکاری.png 2

اگاهی کافی بازرس در مورد انواع ناپیوستگی های جوش بسیار حائز اهمیت می باشد.  یکی از وظایف اصلی وی، بازرسی چشمی جوش جهت بررسی ناپیوستگی ها از نظر محل و سایز ان ها می باشد و سپس باید با توجه به استاندارد های موجود، نسبت به رد یا قبول ان اعلام نظر نماید.

 

عیوب و مشکلات جوش را می توانید به طور خلاصه در نمودار رو برو مشاهده کنیدعیوب و مشکلات جوش

 

برای مطالعه دیگر مطالب به سایت کلیک صنعت مراجعه کنید.

برای خرید اینترنتی می توانید به سایت تجهیزستان مراجعه نمایید.

صفحه خرید محصول فروشگاه اینترنتی تجهیزستان

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *