بازرسی مخازن ذخیره

بازرسی مخازن ذخیره

راهنمای بازرسی مخازن ذخیره

 

در بخش های گذشته با مخازن ذخیره آشنا شدیم و موارد کاربرد و استفاده آن را آموختیم. در این بخش قصد داریم تا به شما آموزش دهیم بازرسی مخازن ذخیره چگونه انجام میگیرد. پس از ساخت و تولید مخازن یکی از اصلی ترین بخش ها قبل از استفاده بازرسی مخازن می باشد.

در ادامه با مولفه هایی که در بازرسی مخازن ذخیره نقش دارند را می شناسیم و بیشتر با آنها آشنا میشویم.

مقدمه 

اپراتور های پالایشگاه ,پتروشیمی , مسئول پاکسازی مخازن ذخیره تاسیسات براساس یک نرخ تعمیرات و نگهداریر دوره ای معمولا با رشد بین ۲۰ تا ۳۰ سال می باشند. بعد از پاکسازی و قبل از در سرویس قرار دادن مجدد مخزن , مخازن ذخیره بر اساس کد ساخت مخزن ذخیره یعنی API STD 650 که مربوط به مخزن های جوشی به منظور ذخیره سازی محصولات نفتی می باشد بایستی از نظر خوردگی و سایر تخریبات احتمالی مورد بازرسی قرار بگیرد .

سند API STD 653 یک کد بازرسی استاندارد صنعتی و نگهداری مخزن ذخیره سازی است که شامل تعمیر , تعویض و بازسازی مخازن ذخیره فولادی روی سطح زمین می باشد که برای صنایع نفتی و شیمیایی استفاده میشود.

آماده سازی برای بازرسی

نخستین گام برای آماده سازی مخزن ذخیره تخلیه آن می باشد. وقتی این کار انجام شد لجن های نفتی و برخی مواد ریز موجود در مخزن ذخیره بدون دستکاری باقی می ماند.

گام دوم این است که مخزن ذخیره به طور کامل پاکسازی شوذ, به طوری که نواحی حساس و مهم تمیز شده و بتوان به راحتی آن را بازرسی و ارزیابی کرد. معمولا یک ارائه دهنده سرویس شخص ثالث درون و بیرون مخزن را تمیز میکند . ترکیبی از مواد شیمیایی به درون مخزن پمپ می شود تا همه مواد آلوده و کثیف را از درون مخزن , سطح کف آن و نواحی حساس دیگر از بین ببرد . تیم پاکسازی می تواند با بازرس ها کار کنند تا اطمینان حاصل شود نواحی حساس و مهم قابل رویت و بازرسی هستند.

در گام اخر پرسنل بازرسی باید لباس ها و تجهیزات مناسب را جهت حفاظت شخصی بپوشند. که بسته به محتوایی که در مخزن ذخیره وجود دارد می تواند شامل یک کلاه ایمنی , محافظ چشم و گوش , لباس مقاوم در برابر مواد شیمیایی , دستگاه تنفسی و دیگر ابزار ضروری جهت حفاظت باشد.

شروع بازرسی

مخازن ذخیره سقف-شناور پایه هایی در سقف خود دارند که وقتی سقف مخزن ذخیره به دلیل عملیات تخلیه پایین آمده باشد از آن استفاده میشود. پایین ترین موقعیت برابر با ۳ فوت از کف مخزن ذخیره می باشد. سقف در ارتفاعات تعمیر و نگهداری می تواند در فاصله ۶/۵ فوتی از سطح بروی پایه ها نصب شود. به طوریکه امکان دسترسی پرسنل در داخل مخزن به بخش زیر سقف وجود داشته باشد.

قبل از شروع بازرسی گسترده داخلی بازرس ها باید پایه هارا به طور کامل از روکش (یا بوش) خود جدا کنند تا از سالم بودن آنها از نظر سازه ای و عدم وجود خوردگی شدید در آنها اطمینان حاصل شود. یکی از کارهایی که مکن است قبل از بازرسی به منطور احتیاط و بالا بردن ایمنی انجام شود جعبه بندی یا cribbing می باشد که معمولا از اتصال ریل قطار یا متریال های دیگر ساخته میشود, که نصب آن موجب تقویت و اطمینان از پایداری سقف می باشد.

بازرسی کف مخزن

پرسنل قبل از بازرسي بايد حداقل ضخامت كف براي تلرانسهاي بازرسي را بر اساس حد مجاز خوردگي تعيين کنند. اگر كف مخزن ذخيره بدون پوشش باشد، پس بازرس بايد يك بازرسي كامل از كف را با دستگاه دفع شار مغناطيسي (MFE) که به آن دستگاه نشت فشار (MFL)  نیز میگویند.

براساس حداقل ضخامت بیان شده برای مثال, اگر ضخامت کف در هرناحیه ای از ۱/۴ اینچ کمتر باشد اسکنر این را تشخیص می دهد و بازرس نيز آن ناحيه از كف را جهت انجام تعميرات علامت می زند.

اگر مخزن دارای یکی لاینر ضخیم شده باشد که معمولا در مخازن ذخیره نفت خام شاهد هستیم اسکنر های MFL مناسب نمی باشد. در این هنگام از یک تکنولوژی به نام جریان گردابی با فرکانس پایین (SLOFEC) استفاده میشود. که فرآیند اسکن در اینجا نیز همانند قبل بخش قبل می باشد.

پس از اسکن کامل تمامی سطح نواحی که توسط اسکنر به عنوان نواحی نازک تشخیص داده شده باید مجددا توسط دستگاه التراسونیک دستی (UT) تست شود تا از تشخیص اسکنر اطمینان حاصل شود .

مخازن ذخیره در سطح خود دارای چاله هایی می باشد. این چاله ها فضاهای کوچکی می باشند که مایعات نامطلوب مثل آب یا مواد شیمیایی در آن جمع شوند. این چاله ها باید از طریق بازرسی چشمی برسی شوند . اگر چاله بزرگ بود بازرس باید UT را همراه با بازرسی چشمی ناحیه بکار ببرد.

يك بررسي بر روي نشست كف نيز بايد جهت اطمينان از تراز بودن مخزن ذخيره و يكپارچگي ساختاري آن انجام شود. بازرسها بايد كل ناحيه اطراف كف مخزن ذخيره را پوشش دهند، سطوح را عكس برداري كرده و يافتهها را مستند كنند.

يكي از مهمترين گامها در بازرسي مخزن ذخيره شاملِ بررسي شرايط كل محيط ناحيهاي است كه كف مخزن ذخيره با پوسته آن تماس دارد. اين ناحيه حساس و مهم بايد هميشه بازرسي شود، زيرا آن حساسترين بخش مخزن ذخيره و ناحيهاي است كه احتمال خرابي فاجعه بار در آن بسيار زياد است.

لوله کشی و نازل های مربوطه

بخش بعدی در بازرسی ما بازرسی لوله کشی داخلی می باشد که شامل لوله کشی Sump یا لوله کشی مورد استفاده برای سقف شناور خارجی می باشد. که نیاز به ذخیره کردن لوله ها به درون مخزن ذخیره دارد تا از آلوده شدن سقف جلوگیری شود. این لوله ها باید بازرسی چشمی شوند و در مواردی که امکان خوردگی وجود داشته باشد باید توسط  UT بازرسی شود. پس از بازرسی لوله کشی های خارجی باید نازل های داخلی را که به لوله کشی وصل هستند بازرسی شوند. همچنین سطوح داخلی نازل های بیرونی نیز باید مورد برسی قرار بگیرد تا از عدم وجود pitting یا خوردگی اطمینان حاصل کنیم.

بازرسی سقف شناور و ثابت

برای مخزن هایی که دارای سقف شناور می باشند بازرس باید لوله تخلیه سقف را به صورت چشمی بازرسی کنند تا از خوب بودن شرایط آن مطمئن شوند. به دلیل فاصله زمانی بین پاکسازی و بازرسی معمولا این لوله هارا در طول پاکسازی و بازرسی مخزن تعویض میکنند. تكنسين بايد سطح پاييني و سطح بالايي سقف شناور را بازرسي چشمي كنند.

اکثر سقف های شناور معمولا در سطح بالایی خود دارای یکی sump می باشد که در صورت بارندگی آب باران در آن جریان می یابد و از آن نیز به لوله تخلیه حرکت میکند. همچنین این سازه دارای یک شیر یکطرفه نیز می باشد که جهت اطمینان عملکردش باید بازرسی شود.

سقف های شناور معمولا دارای یک پانتون می باشند که باید تست هوا یا هلیوم شوند که از نبود نشتی اطمینان حاصل شود. یکی از بخش هایی که بازرسی آنها الزامی می باشد sealing ها می باشد و معمولا نیز تعویض می شوند زیرا به شدت در معرض خوردگی می باشند.

برای مخازن با سقف ثابت بازرس باید ستون و خرپا های محافظ سقف را از نظر خوردگی بازرسی چشمی کرده و یکپارچگی ساختار آنها را تایید کند.

بازرسی بیرونی مخزن

پس از انجام بازرسی های داخلی به طور کامل و انجام امور ضروری بازرس باید بیرون مخزن را بررسی کند. در این مرحله باید متصل بودن و کارکرد تمام سیم های زمین بیرونی را رسیدگی کند و در صورت نیاز سیم جدید نصب شود.

همانند داخل مخزنن تمام شرایط بیرون مخزن نیز که کف با پوسته تماس پیدا میکند باید برسی شود. زیرا مقدار تنش در این بخش بسیار بالا است. این ناحیه دارای یک لبه ۲ اینچی در زیر خود است که در آنجا کف مخزن در زیر و بیرون پوسته مخزن است.

تست هیدرو استاتیک یا تست NDE

 

پس از انجام و تایید بازرسی های داخلی و خارجی و همه تعمیرات لازم و بازرسی ها مربوطه یک تست کامل هیدرو مخزن ذخیره را می توان انجام داد.

در هیدروتست نیز از آب رودخانه ممکن است مقدار زیادی رسوب وارد مخزن شود که پاکسازی دیگری را ضروری می سازد. این امر باعث میشود اپراتور اثرات هیدروتست و روش های جبران آن را در نظر بگیرند. در شرایطی که اطمینان یابیم تنها نیاز به تعمیرات معدودی همچون تعمیرات کف یا دیگر تعمیرات می باشد میتوان از تست NDE که از نظر زمان و هزینه به صرفه تر می باشد استفاده نمود.

 

برای مطالعه دیگر مطالب به سایت کلیک صنعت مراجعه کنید.

برای خرید اینترنتی می توانید به سایت تجهیزستان مراجعه نمایید.

صفحه خرید محصول فروشگاه اینترنتی تجهیزستان

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *