به سایت رسمی گروه صنعتی تولیدی کلیک صنعت خوش آمدید!

موتورخانه هوشمند

موتورخانه هوشمند

موتورخانه هوشمند چیست؟

موتورخانه هوشمند یک راه حل منطقی و اجرایی برای بالابردن بازده یک سیستم موتورخانه گرمایشی یا سرمایشی برای یک مجموعه بزرگ است. یکی از مشکلاتی موتورخانه‌های سنتی داشتند این بود که دما به صورت دستی به  وسیله گجت های تنظیم کننده ، دائما یکسان تنظیم شده بود.

یک نمونه ازموتورخانه‌های هوشمند
یک نمونه ازموتورخانه‌های هوشمند در صنعت را نشان می‌دهد.

مشکلی که اهالی یک ساختمان با این سیستم دارند این است که در مواقعی که نیاز به گرما و سرمای بالاتر یا پایین تر نیاز داشتند امکان تنظیم به صورت آسان و سریع وجود نداشت. به طور خلاصه میتوان گفت که آسایش حرارتی این نوع سیستم ها بسیار پایین بود. اما در سیستم‌های مدرن موتورخانه هوشمند این مشکل به طور کامل با قرار دادن سنسور هایی در سیستم و ساختمان رفع شده است.

راندمان پایین موتورخانه سنتی و همچنین وجود مشکل تامین آسایش مورد نیاز ، متخصصان و مهندسان فعال در این زمینه را به سمت حل این مشکلات حرکت داده است. سیستم ها و قطعات الکترونیکی قطعا یکی از بهترین ها برای ایجاد شرایط بهتر در موتورخانه هاست. برای رسیدن به هدف ایجاد آسایش مطلوب باید سیستم قابلیت اندازه گیری و کنترل دمای هر محیط را داشته باشد . به همین منظور باید سنسور هایی را در واحدهای مختلف و محل‌های مختلف ساختمان قرارداد.

روش عملکرد موتورخانه هوشمند

برای توضیح این موضوع باید نگاه درستی داشته باشیم که در موتورخانه سنتی چه اتفاقی میافتد و با ایجاد سیستم هوشمند قرار است چه شرایطی ایجاد شود. همانطور که در بالاتر اشاره کردیم مشکلی در موتورخانه‌های سنتی وجود داشت عدم ایجاد آسایش حرارتی است . این مشکل از آنجایی ایجاد میشود که آب گرم تولید شده در دیگ دائما یکسان و بدون تغییر است. سیستم هوشمند باید انعطفات پذیری تغییرات دمایی را با توجه به شرایط ، به درستی انجام دهد .

مزایای راه اندازی موتورخانه هوشمند

 1. بهینه سازی مصرف انرژی
 2. کاهش استهلاک تجهیزات موتورخانه و افزایش عمر تجهیزات
 3. تامین آسایش حرارتی ساختمان
 4. انتخاب هوشمندانه برای ساختمان‌های غیر مسکونی
 5. عیب یابی هوشنمد موتورخانه
 6. امکان کنترل از راه دور
 7. کاهش نرخ تولید آلاینده ها
 8. کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری موتورخانه
 9. جلوگیری از یخ زدگی آب در دیگ و لوله ها

بهینه سازی مصرف انرژی

در موتورخانه‌های سنتی دما دائما یکسان بود و مصرف انرژی در ایام مختلف سال با هر دمایی ثابت بود . مشخص است که روزهای زیادی در سال نیاز به دمای کمتر و یا بیشتر وجود دارد. با هوشمند سازی سیستم موتورخانه ، به طور میانگین و در بازه زمانی یک ساله مقدار انرژی کمتری مصرف می‌شود. و در واقع هزینه‌ای که به مقدار جزئی برای راه اندازی این سیستم هوشمند پرداخت کرده‌اید، در مدت زمان کوتاه با صرفه جویی جبران میشود.

کاهش استهلاک تجهیزات

در این قسمت به نکته ی بسیار مهمی اشاره میکنیم . هر موتورخانه از تجهیزاتی تشکیل شده‌است که مسلما هر کدام قیمت بالایی را دارند . با کاهش استهلاک این تجهیزات میتوان عمر مفید موتورخانه را افزایش بدهیم . بدیهی است که با کاهش مصرف در زمان هایی که حداقل انرژی لازم است ، تجهیزات نیز با قدرت و استهلاک کمتری به کار می افتند . و همین موضوع باعث افزایش عمر مفید تجهیزات شده است. این موضوع باعث میشود که باری دیگر در بازه زمانی طولانی ، هوشمندانه کردن موتورخانه مقرون به صرفه باشد .

تامین آسایش حرارتی

خب همانطور که در مطلب ، بارها اشاره کردیم ، هدف اصلی از ایجاد سیستم هوشمند در موتورخانه ، تامین آسایش حرارتی است .

انتخاب هوشمندانه برای ساختمان‌های غیر مسکونی

ساختمان‌های اداری، تجاری، مسکونی و غیره که در شبانه روز تعداد ساعات کمتری فعالیت دارند ، بسیار بیشتر از ساختمان مسکونی دچار مشکل هدر رفت انرژی هستند. همین موضوع باعث افزایش هزینه‌های نگهداری و تامین انرژی می‌شود . با اندازه‌گیری دمای محیط می‌توان به جلوگیری هدر رفت انرژی کمک کرد.

عیب یابی هوشنمد موتورخانه

طبیعی است هر سیستمی در طول مدت کارکرد دچار خرابی و مشکل شود. موتورخانه هم از این قاعده مستثنا نیست  به مرور زمان به نگهداری و تعمیرات نیاز پیدا خواهد کرد. به وسیله ابزارهای الکترونیکی هوشمند در سیستم، می‌توانیم سرعت عیب یابی را افزایش دهیم.

امکان کنترل از راه دور و اپراطوری راحت

دیگر نیازی نیست مثل قبل برای کنترل سیستم ، هر بار به داخل موتورخانه بروید . شما میتوانید با طراحی و نصب پنل‌های هوشمند الکترونیکی ، از راه دور حتی به فاصله یک شهر سیستم موتورخانه خود را کنترل کنید. حتی میتوانید با گوشی همراه خود این کنترل را انجام دهید . یکی از مزایای این کار این است که میتوانید سیستم خود را طبق یک برنامه از پیش مشخص و طبق الگوریتم منظم خود کنترل کنید. برای مثال شما نیاز دارید که آخر هفته که به ویلای خود در خارج از شهر میروید استخر تمیز و گرم و اتاق‌های گرم داشته باشید . شما میتوانید در زمان مورد نظر خودت سیستم را از راه دور به راه بیندازید .

سوالات متداول

 • سیستم هوشمند تا چند درصد میتواند مصرف سوخت را کاهش دهد؟

پاسخ : در ساختمان‌های مسکونی تا 15 درصد و در ساختمان‌های غیر مسکونی تا 45 درصد میتواند در کاهش مصرف سوخت کمک کند.

 • آیا می‌توان بر روی موتورخانه‌های سنتی که از گذشته طراحی شده‌اند ، سیستم هوشمند را پیاده سازی کرد؟

پاسخ : بله این امکان وجود دارد ، می‌توان با کار چند ساعته این کار را به طور کامل انجام داد.

 • آیا میتوان سیستم تصفیه خانه استخری را هوشمند کرد؟

پاسخ : بله برای همه ی سیستم‌های تاسیساتی ( تصفیه خانه ، موتورخانه ، چیلر و …) میتوان از سیستم هوشمند استفاده کرد .

شما میتوانید برای خرید تجهیزات موتورخانه به صفحه فروشگاهی کلیک صنعت مراجعه کنید.

برای مشاهده مطالب بیشتر در این خصوص میتوانید از بلاگفا و بلاگ بیان کلیک صنعت دیدن کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.