به سایت رسمی گروه صنعتی تولیدی کلیک صنعت خوش آمدید!

تعمیر و ساخت کلکتور موتورخانه

تعمیر و ساخت کلکتور موتورخانه

تعمیر و ساخت کلکتور موتورخانه

تعمیر و ساخت کلکتور موتورخانه ، جزو مهمترین و پرکاربردترین مسائلی هست که در موتورخانه گرمایشی مورد استفاده قرار میگیرد. در بسیاری از موارد ، به خاطر اینکه کلکتور دیگ نزدیک به دیگ و در مرکز تنش های حرارتی است ، کلکتور دیگ دچار پوسیدگی می‌شود. این نوع کلکتور ، معمولا از لوله های فولادی از نوع بدون درز رده 40 استفاده می‌شود.

کلکتور موتورخانه ، اسم هایی دیگری شبیه به منیفولد هم دارد. به صورت لاتین Collector به معنای جمع کردن و یا manifold نوشته می‌شود. این وسیله به دلایل مختلفی دچار پوسیدگی می‌شود و عمر آن بسته به نوع لوله ، ضخامت لوله ، جنس لوله و جوشکاری لوله متفاوت است. در ادامه این مطلب ، به انواع مواردی که در سیستم کلکتور باعث خرابی و پوسیدگی می‌شود اشاره خواهیم کرد.

علل مختلف پوسیدگی کلکتور موتورخانه

لوله کشی موتورخانه های گرمایشی با استفاده از روش جوشکاری یا دنده ای ، با لوله های مختلف انجام می‌شود . معمولا ، موتورخانه ها باید با استفاده از لوله فولادی بدون درز با ضخامت حداقل رده 40 جوشکاری شوند . روش‌های جوشکاری برای موتورخانه گرمایشی ، موتورخانه سرمایشی و سیستم بخار متفاوت است.

نحوه مونتاژ این نوع تجهیزات میتواند به صورت butt weld یا socket weld باشد که این موارد باید در مطلب دیگری به صورت جداگانه توضیح داده شوند . معمول ترین روش جوشکاری موتورخانه روش butt weld است که در بسیاری از موارد مانند لوله کشی گاز فشار بالا نیز کاربرد دارند. شایع ترین علت های مربوط به پوسیدگی موتورخانه عبارتند از:

  • نشتی از لوله ها یا شیر
  • تمام شدن عمر لوله
پوسیدگی کلکتور موتورخانه
پوسیدگی کلکتور موتورخانه یکی از شایع ترین مواردی است که در تعمیرات موتورخانه شایع است.

کلکتور موتورخانه ، با استفاده از روش Fillet weld ساخته و آماده می‌شود. در این روش ، استفاده از اتصالات دنده ای یا فلنجی برای اتصال انواع شیرآلات بسیار مهم است. معمولا پوسیدگی کلکتور موتورخانه به یکی از علت های ذیل اتفاق می‌افتد:

  • نشتی آب از یکی از درزهای دنده ها و یا یکی از درزهای فلنج ها (پوسیدگی خارجی)
  • تحت فشار قرار گرفتن کلکتور به خاطر مونتاژ نامناسب
  • عمر مفید لوله‌ها ، یکی از دلایل است.
  • نشتی از جوشکاری‌های انجام شده باشد.

در ادامه به نحوه ساختن یک کلکتور موتورخانه میپردازیم.

نحوه تعمیر و ساخت کلکتور موتورخانه

ساخت کلکتور موتورخانه ، یکی از حساس ترین قسمت های کار موتورخانه است که باید با مونتاژ مناسب و جوشکاری بسیار خوب صورت گیرد. سوراخ کاری ، مونتاژ ، جوشکاری و تست و راه اندازی مراحل کلی ساخت یک کلکتور با کیفیت مناسب است. همچنین توانایی جوشکار در جوشکاری در محل های سخت و طاقت فرسا به کیفیت نهایی کار کلکتور موتورخانه بسیار موثر است. در ادامه به مراحل مختلف ساخت یک کلکتور موتورخانه میپردازیم.

مرحله اول: برش لوله کلکتور

ابتدا با توجه به اندازه کلکتور ، لوله رفت و لوله برگشت آب گرم شوفاژ را برش می‌دهیم . این دو تکه لوله معمولا اندازه هم هستند . سپس کپ های تخت را به انتهای دو لوله جوشکاری میکنیم.

مرحله دوم : مونتاژ دو تکه لوله بر روی همدیگر

سپس از قسمت دو کپ ، باید دو لوله را مونتاژ کرد . دو عدد کپ تخت را بر روی یک قسمت از لوله جوشکاری میکنیم. بعد از جوشکاری این محل ، باید دو انتهای این لوله ها را از ناحیه کپ های تخت به همدیگر جوشکاری کنیم . پس از این مرحله باید سوراخکاری محل لوله ها را انجام داد.

جوشکاری کپ و لوله ها

در این مرحله اتصالات دیگر جوشکاری می‌شوند. در مرحله نهایی باید تست شود. معمولا اتصالات از نوع مانیسمان است . باید دقت کرد که بسیاری از جوشکاری های مربوط به کلکتور باید در محل انجام دهیم.

نکات مهم در هنگامی که کلکتور را میسازیم:

  • ساخت کلکتور موتورخانه ، فقط مربوط به جوشکاری و مونتاژکاری نیست . در این حین باید مهارت های دیگر شامل لوله کشی و نصب انواع پمپ را آموخت.
  • برای ساخت کلکتور، حتی الامکان از انواع لوله های مانیسمان یا بدون درز استفاده کنید. این مهم ، طول عمر مربوط به موتورخانه را افزایش  می‌دهد.

برای خرید انواع تجهیزات موتورخانه به لینک مربوط به سایت تجهیزستان مراجعه کنید!

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.