به سایت رسمی گروه صنعتی تولیدی کلیک صنعت خوش آمدید!

انواع الکترود و کاربردهای آن

انواع الکترود و کاربردهای آن

انواع الکترود و کاربردهای آن

الکترود چیست؟

 

انواع الکترود و کاربردهای آن را با ما بشناسید. الکترود جوشکاری چیست؟ یکی از تجهیزات بسیار پر کاربرد می باشد که می توان گفت تمام فرایند جوشکاری را برعهده می گیرد. الکترود یک سیم مفتول با ضخامت های مختلف می باشد. الکترود از یک مغزی و یک پوشش ساخته می شود. این محصول در ضخامت ها و سایز های مختلف تولید می گردد. با توجه به نوع جوشکاری و موادی که جوشکاری میشوند جنس مغز ، پوشش ، ضخامت و مشخصات دیگر آن تغییر می کنند. لایه ای که بعنوان پوشش در روی الکترود قرار می گیرد از جنس فلاکس Flux تولید می گردد.

الکترود در دو نوع روکش دار و بدون روکش تولید می گردد. شما می توانید پس از مطالعه این مطلب با انواع الکترود و استفاده آن آشنا شوید. حتی یک مطلب و آموزش جزیی در ارتباط با انواع الکترود و کاربردهای آن می تواند تا حد بسیار زیادی به شما کمک نمایید. 

 

ضخامت پوشش

یکی از موارد بسیار مهم در الکترود های روکش دار ضخامت آنها می باشد. الکترود ها در انواع زیر بر اساس پوشش دسته بندی می شوند :

 • نازک
 • متوسط
 • ضخیم
 • خیلی ضخیم

جنس الکترود ها

الکترود ها در جنس های مختلف برای کاربری های متفاوت تولید و عرضه می گردد:

 • الکترود آهنی
 • الکترود چدنی
 • الکترود آلیاژ های فولادی
 • الکترود فولاد های پر کربن
 • الکترود فولاد های کم کربن
 • الکترود های غیر آهنی

 

الکترود روکش دار

یکی از انواع الکترود ، الکترود روکش دار می باشد. الکترود های روکش دار در جوشکاری های با قوس دستی یا SMAW استفاده می شود. از مهم ترین وظایف روکش الکترود می توان به محافظت از حوضچه مذاب در مقابل گاز هایی مثل اکسیژن و ازت اشاره نمود. سرباره تشکیل شده از روکش الکترود باعث می شود تا پس از سرد شدن جوش ساختار فلز ترد و شکننده نشود.

خود الکترود های روکش دار نیز چند نوع هستند که می توان به انواعی از آنها اشاره کرد:

1- الکترود سلولزی
می توان گفت بیشتر از 40 % بدنه این الکترود ها را سلولز تشکیل می دهد. گاز های تولید شده از سوختن این محصول می توان به هیدروژن و اکسیژن اشاره نمود. الکترود های سلولزی در استفاده برای پاس ریشه در خطوط انتقال نفت و گاز و سایر سیالات استفاده می شود. سرباره یا گل جوش در هنگام استفاده از این محصولات نازک می باشد. به این الکترود ها ، الکترود های 6010 نیز می گویند.

2- الکترود روتیلی
الکترود روتیلی به الکترود هایی با پوشش های آهن تیتان دار می گویند. این الکترود ها سرباره نسبتا غلیظی دارند. از موارد کاربری این محصولات در جوشکاری های گوشه ، وضعیت های افقی و سربالایی می باشد. از این محصول در تولید مخازن تحت فشار ، جوشکاری ورق های فولادی و ….. استفاده می شود. بازدهی جوشکاری با این محصولات بازدهی بسیار بالایی دارد. این الکترود ها از نظر نفوذ ، نفوذ متوسطی دارند. سرباره یا گل جوش نسبتا راحت جدا می شود. جوش نسبتا منظمی ایجاد می کند. این الکترود های e6013 نیز نام می گیرند.

3- الکترود های قلیایی
پوشش این محصولات از جنس فلدسپات ، کربنات کلسیم و فلوراید می باشد. در این محصول سوختن کربنات کلسیم و دی اکسید کربن عمل حفاظت از حوضچه را برعهده دارد. این محصولات در حرارت و دمای پایین از استحکام مناسبی برخوردار می باشد. امکان ترک خوردن در این الکترود ها کمتر از بقیه الکترود ها کمتر است. قوس نرم ، نفوذ مناسب و پاشش کمی دارد. این الکترود ها به e7018 گویند.

نکات ویژه
الکترود و کدهای آن

الکترود ها در قطر های 2.25 ، 3.25 ، 4 ، 5 میلی متر تولید می شود.
الکترود ها معمولا به با یک کد شناخته می شوند که با حرف e شروع می گردد.

 • 2 یا 3 رقم بعد از حرف e نشان دهنده مقاومت کششی جوش بر حسب 1000 پوند بر اینچ مربع می باشد.
 • دومین عدد از سمت راست نشان دهنده حالت جوشکاری می باشد : 1-تمام حالات 2-تخت و افقی 3-تخت
 • عدد آخر سمت راست نشان دهنده نوع الکترود بر اساس روپوش و نوع برق می باشد.

  الکترود های استفاده شده برای مخازن تحت فشار ، موتورخانه و تصفیه خانه که در شرکت کلیک صنعت استفاده می شود از نوع الکترود E6013 می باشد. الکترود E6013 در ضخامت های 2.5 , 3 استفاده می شود. این الکترود برای جوشکاری فولاد های کم کربن استفاده می شود. با توجه به ضخامت قطعه ای که قرار است جوشکاری شود ضخامت الکترود تغییر می کند. تمامی محصولاتی که در شرکت کلیک صنعت تولید می شوند توسط جوشکاران ماهر مونتاژ می شوند. در صورت نیا به هر گونه تست NDT و گواهینامه تمامی این مدارک قابل ارایه می باشد.انواع الکترود و کاربرد آن را بشناسید و تمامی محصولات مورد نظر خود را از فروشگاه تجهیزستان تهیه نمایید.

 


 

 

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.